23.03.2019
PL EN
08.03.2018 aktualizacja 08.03.2018

Toruń/ UMK otrzymał 39 mln zł w konkursie Zintegrowane Programy Uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Mikołaja Kopernika otrzymał blisko 39 mln zł w konkursie Zintegrowane Programy Uczelni zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wsparcie finansowe trafi m.in. do 500 studentów z trzech wydziałów - poinformował rektor uczelni prof. Andrzej Tretyn.

Konkurs, w którym wsparcie otrzymała toruńska uczelnia, jest elementem Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. NCBR, jako agencja wykonawcza Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, chce w tym projekcie wspierać uczelnie w dostosowywaniu programów kształcenia m.in. do potrzeb społeczno-gospodarczych. Ideą jest także podnoszenie kompetencji studentów, jak również wspieranie programów stażowych oraz studiów doktoranckich.

"Dzięki udziałowi w konkursie Zintegrowane Programy Uczelni UMK otrzyma blisko 39 mln zł. To kolejny projekt NCBR (...) który kierowany jest do środowisk akademickich. Jego ideą jest dostosowanie programów kształcenia do potrzeb społeczno-gospodarczych, tak regionu, jak i całego kraju" - mówiła podczas środowej konferencji prasowej poseł Iwona Michałek z Porozumienia.

"Te pieniądze są przeznaczone na wiedzę, edukację i rozwój - przede wszystkim na projekty miękkie. Będą one wydane na podwyższenie kompetencji naszych studentów i wzrost atrakcyjności absolwentów" - wskazał prof. Andrzej Tretyn.

Rektor dodał, że w programie wezmą udział trzy wydziały UMK - Biologii i Ochrony Środowiska, Nauk o Ziemi oraz Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

"500 studentów zostanie tym programem objętych. W ramach tego projektu sfinansujemy powstanie nowego, bardzo atrakcyjnego kierunku studiów - diagnostyki molekularnej. Dodatkowo wsparcie trafi na zorganizowanie nowatorskich studiów doktoranckich Akademia Copernicana. Będą one już miały charakter szkoły doktoranckiej, tak jak zakłada to Ustawa 2.0. Kształciło się będzie w ich ramach 33 przyszłych doktorów, a program będzie miał charakter interdyscyplinarny" - dodał prof. Tretyn.

Blisko połowę z przyznanej kwoty UMK przeznaczy na wzrost kompetencji pracowników administracji.

"Zostanie wprowadzony nowy program zarządzania uczelnią, co wiąże się z inwestycjami. (...) Dzięki tym środkom, przy niewielkim wkładzie własnym na poziomie 1 mln zł, który nie jest wkładem pieniężnym, a polega np. na wynajmowaniu sal, uda się zrealizować wiele ważnych kwestii" - dodał rektor.

"UMK jest bardzo dobrą uczelnią. Wicepremier Jarosław Gowin niedawno powiedział na święcie uczelni, że jest niemal pewnym kandydatem do grona uczelni badawczych. Myślę, że tak właśnie jest" - mówiła poseł Michałek. Dodała, że UMK osiąga coraz lepsze rezultaty zarówno na ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej arenie w zakresie efektów kształcenia.

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019