17.02.2019
PL EN
09.03.2018 aktualizacja 09.03.2018

Mazurek o ustawie Gowina: trudno mówić o projekcie, kiedy nie zna się ostatecznej wersji

Chełm. 12.02.2018. Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek. PAP/Wojciech Pacewicz Chełm. 12.02.2018. Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek. PAP/Wojciech Pacewicz

Trudno mówić o projekcie Ustawy 2.0 wicepremiera Jarosława Gowina, jeżeli nie zna się jego ostatecznej wersji; miały być wprowadzone zmiany, zobaczymy, czy będą i wtedy będziemy decydować - powiedziała w piątek rzeczniczka PiS i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Dziennikarze w Sejmie pytali Mazurek, co będzie z przygotowaną przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina projektem ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0 lub Konstytucji dla Nauki.

"Zobaczymy, jaki projekt wpłynie do Sejmu. Nie jest tajemnicą, że na temat tej ustawy różni ludzie rozmawiają w różnych kręgach" - zaznaczyła rzeczniczka PiS.

"Wiem, o tym, że miały być pewne zmiany wprowadzone przed przedłożeniem na Radę Ministrów tej Konstytucji dla Nauki. Zobaczymy, czy będą i wtedy będziemy podejmować decyzję. Trudno jest mówić o projekcie, kiedy nie zna się jego ostatecznej wersji, a dyskutuje się na podstawie informacji uzyskanych tu i ówdzie" - powiedziała Mazurek.

Dodała, że w międzyczasie ustawa Gowina zmieniała się i dlatego nie dziwi ją opinia szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, który krytycznie odniósł się do tego projektu. Podkreśliła, że Terlecki jest profesorem, wykładowcą akademickim.

Mazurek dodała, że na temat propozycji Gowina rozmawiała w czwartek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. "I prezes powiedział mi: zobaczymy, jaki będzie kształt (ustawy). Miały być przyjęte pewne rozstrzygnięcia, zobaczymy, czy będą" - powiedziała Mazurek.

"Na pewno nie jest tak, że nasza koalicja się z tego powodu zawali. Wiadomo, że każdy chce realizować określono reformę, chodzi o to, żebyśmy doszli wspólnie do konsensusu, który będzie zaakceptowany przez wszystkich" - dodała wicemarszałek Sejmu.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma być pierwszą od ponad 12 lat reformą szkolnictwa wyższego w Polsce. Zastąpić ma cztery obecnie obowiązujące ustawy: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. O połowę ma się też zmniejszyć liczba rozporządzeń, których obecnie jest ok. 80.

Wyjściowy projekt ustawy Gowin przedstawił we wrześniu 2017 r. podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Od tego momentu trwały konsultacje społeczne i międzyresortowe projektu.

Komitet Stały Rady Ministrów zdecydował w czwartek, że rząd zajmie się projektem reform uczelni 20 marca. W przyszłym tygodniu komitet spotka się ponownie, by rozstrzygnąć kwestię budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Copyright © Fundacja PAP 2019