Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
10.03.2018 aktualizacja 10.03.2018

"Światowy Tydzień Mózgu" - od poniedziałku w różnych miastach Polski

Fotolia Fotolia

Mózg uznawany jest przez naukowców za najbardziej skomplikowane dzieło natury. Na dyskusje, wykłady i projekcje filmowe na jego temat zaprasza wiele krajowych instytucji. Okazją jest "Światowy Tydzień Mózgu", obchodzony w dniach 12-16 marca.

Obchodzony w wielu krajach świata Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. W Polsce liczne atrakcje z tym związane czekają m.in. mieszkańców Warszawy, Krakowa, Poznania, Białegostoku czy Torunia.

Wykłady i dyskusje z udziałem naukowców zajmujących się m.in. mózgiem będą miały miejsce od poniedziałku w Auditorium Maximum UJ w Krakowie. W tym roku wykłady będą dotyczyć m.in. kwestii pseudomedycyny, modelowania neurocybernetycznego, diagnozowania i leczenia guzów mózgu czy chorób psychicznych w świetle teorii ewolucji. Część z wykładów będzie transmitowana przez internet. Oprócz nich zaplanowano projekcje filmowe, które odbędą się w Akademii Ignatianum. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona jest pamięci zmarłego w zeszłym roku wybitnego neurobiologa, prof. Jerzego Vetulaniego.

W Poznaniu liczne wykłady, wystawę i koncert przygotowali pracownicy PAN. Wszystkie wydarzenia będą odbywać się od poniedziałku do piątki, od godz. 17 do 19. Naukowcy będą przybliżać m.in tematykę uzależnień, choroby Alzheimera czy pozytywnego myślenia. Dla zabieganych przygotowano możliwość śledzenia wykładów za pośrednictwem telewizji internetowej PlatonTV.

Po raz drugi w obchody "Światowego tygodnia mózgu" włączył się Instytut Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku. Na czwartek 15 marca zaplanowano wykłady popularnonaukowe z zakresu neuroestetyki oraz neurokognitywistyki społecznej.

W Warszawie o mózgu będzie można posłuchać w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Podczas wykładów w dniach 12-16 marca (zawsze o godz. 17.00) prezentowane będą najnowsze osiągnięcia z zakresu neurobiologii, psychologii i psychiatrii, odnoszące się do wybranych aspektów rozwoju mózgu i mające duże znaczenie nie tylko naukowe, ale i praktyczne. Przygotowano też atrakcje dla dzieci i młodzieży w postaci gier i pokazów.

Uniwersytet SWPS w Warszawie przygotował szereg wydarzeń dla dorosłych i dzieci. Odbędą się one 17 marca - będą to warsztaty, zajęcia z programowania oraz wykłady, które dotyczyć będą m.in. tajemnic naszej mimiki i neurobiologii funkcjonowania seksualnego.

Obchody "Międzynarodowego Dnia Mózgu" odbędą się też w Toruniu w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Goście będą świadkami interaktywnych pokazów "Mózg od kuchni. Odkrywanie tajemnic umysłu" przygotowanych przez studentów z Toruńskiego Koła Kognitywistycznego oraz Studenckiego Koła Naukowego Psychologii UMK. Zaplanowano też wykłady na temat możliwości wykorzystania gier komputerowych w terapii zaburzeń i neurobiologii stresu.

Wstęp na większość z wymienionych wydarzeń jest darmowy, ale na część z nich mogą obowiązywać zapisy lub limity miejsc.

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024