18.10.2018
PL EN
12.03.2018 aktualizacja 13.03.2018

Prof. Aleksander Bobko odwołany z funkcji wiceministra nauki

PAP/Rafał Guz; Warszawa, 21.08.2017 PAP/Rafał Guz; Warszawa, 21.08.2017

Dotychczasowy wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Aleksander Bobko znalazł się w gronie siedemnastu wiceministrów odwołanych za stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Aleksander Bobko został powołany na stanowisko wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego 1 grudnia 2015. W resorcie nauki prof. Bobko odpowiedzialny był m.in. za powołanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej - agencji zajmującej się systemowym wsparciem procesu umiędzynarodowienia polskich uczelni.

Aleksander Bobko jest profesorem nauk humanistycznych, specjalizuje się w klasycznej filozofii niemieckiej, współczesnej problematyce moralnej i polityczno-społecznej. Jest znawcą i tłumaczem Immanuela Kanta oraz autorem kilkudziesięciu publikacji po polsku, niemiecku i angielsku.

Urodził się w 1960 roku w Przemyślu. Ukończył informatykę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Uniwersytet Papieski JPII) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także na Uniwersytecie we Fryburgu Badeńskim.

"Swoją aktywność naukową poświęciłem filozofii, kolejne stopnie naukowe (mgr, dr, dr hab.) w latach 1985-1996 miałem szczęście zdobywać współpracując z Księdzem Profesorem Józefem Tischnerem. Tytuł profesora uzyskałem w roku 2009" - napisał prof. Bobko w swojej notce biograficznej, opublikowanej przez Uniwersytet Rzeszowski.

Był radnym i członkiem Zarządu Miasta Rzeszowa. Od 1989 roku pracuje jako nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Rzeszowskim i Uniwersytecie Papieskim JPII w Krakowie. Pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2008 był prorektorem ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą UR. Od 2012 do 2015 r. był rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. W ramach Instytutu Myśli Józefa Tischnera zajmował się m.in. dokumentowaniem i promowaniem myśli Józefa Tischnera. Był współredaktorem jego Dzieł Zebranych.

Odbył staże naukowe w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA; wykładał gościnnie w wielu krajach europejskich, a także w USA, Brazylii, Chinach i Korei Południowej. Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Görres Gesselschaft.

W 2015 roku startował w wyborach parlamentarnych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, uzyskując mandat senatora IX kadencji.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że zmiany w rządzie "w ogromnym stopniu to nie są zmiany personalne, ani polityczne, tylko usprawniające pracę rządu". Wśród odwołanych wiceministrów są m.in.: Maciej Małecki i Rafał Bochenek z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Michał Woś z ministerstwa sprawiedliwości.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018