17.02.2019
PL EN
13.03.2018 aktualizacja 13.03.2018

21,6 mln zł od FNP na pierwsze zespoły badawcze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Łącznie 21,6 mln zł na stworzenie pierwszych zespołów badawczych przekaże Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 11 młodym badaczom i badaczkom w ramach rozstrzygniętego w poniedziałek konkursu w programie FIRST TEAM - poinformowała FNP.

Celem programu FIRST TEAM jest wspieranie młodych doktorów w tworzeniu pierwszych zespołów badawczych. Na realizację swoich projektów mogą oni otrzymać od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ok. 2 mln zł na trzy lata. Granty są finansowane ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Jak poinformowała FNP w przesłanym PAP komunikacie, do czwartego konkursu w programie FIRST TEAM zgłoszono 78 wniosków, z których finansowanie na łączną kwotę 21,6 mln zł uzyskało 11 projektów.

Środki pozyskane od FNP pozwolą wyróżnionym badaczom i badaczkom na stworzenie własnych zespołów badawczych i sfinansowanie co najmniej 21 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz 37 stypendiów dla studentów i doktorantów zaangażowanych w realizację prac badawczych. Do współpracy przy prowadzeniu badań zostało zaproszonych łącznie 18 zagranicznych partnerów naukowych oraz 8 partnerów naukowych z Polski.

Jednym z laureatów konkursu został dr inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Wraz ze swoim zespołem badawczym będzie prowadzić badania, których celem jest opracowanie nowego typu laserów emitujących promieniowanie z zakresu średniej podczerwieni. Znajdą one zastosowanie w systemach detekcji śladowych ilości związków chemicznych dla potrzeb monitorowania środowiska, diagnostyki medycznej, czy też kontroli i optymalizacji procesów przemysłowych. Na realizację projektu i założenie zespołu badawczego dr Soboń otrzymał od FNP prawie 2 mln złotych.

"W ramach projektu chcemy opracować kompaktowe, niezawodne i przenośne źródła laserowe, o unikatowych parametrach promieniowania pozwalających na ich zastosowanie w wyrafinowanych, ultraczułych i precyzyjnych systemach wykrywania związków chemicznych, ze szczególnym nastawieniem na aplikacje poza laboratorium" – wyjaśnia cytowany w komunikacie dr Soboń.

Badania będą realizowane we współpracy z wybitnymi specjalistami w dziedzinie spektroskopii laserowej z Uniwersytetu w Umea w Szwecji, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Princeton w USA.

"We współpracy z partnerami chcę zweryfikować użyteczność opracowanych źródeł w pomiarach stężenia węglowodorów w procesach spalania biomasy, jak również przeprowadzić testy środowiskowe i pomiary stężenia różnych molekuł w atmosferze, przy czym chcemy się skupić zwłaszcza na gazach cieplarnianych. Dzięki temu możliwe będzie lepsze zrozumienie zachodzących obecnie zmian klimatu, a także przewidywanie kierunku tych zmian" – dodaje laureat.

Grant w wysokości 2 mln zł otrzymała również dr Maja Sochalska z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Będzie ona prowadzić badania mające na celu zbadanie molekularnych mechanizmów przyczyniających się do zaburzonej przeżywalności neutrofili w kontekście paradontozy (podczas infekcji patogenem Porphyromonas gingivalis).

Paradontoza, czyli przewlekle zapalenie przyzębia, jest chorobą zapalną jamy ustnej, na którą chorują miliony ludzi na całym świecie. Jest ona bardzo trudna do wyleczenia i może doprowadzić do tak poważnych schorzeń, jak reumatoidalne zapalenie stawów, miażdżyca, choroby układu krążenia, otyłość czy powikłania w ciąży. Molekularną przyczyną rozwoju choroby i postępującego uszkodzenia tkanek jamy ustnej jest tzw. chroniczna odpowiedź zapalna. Jest ona wywoływana przez neutrofile w odpowiedzi na infekcję bakteryjną.

"Odpowiedź zapalna jest naturalnym mechanizmem obrony organizmu przed patogenami, a neutrofile to najliczniejsze komórki pośród komórek krwi, które odgrywają istotną rolę w eliminacji bakterii, np. P. gingivalis" – tłumaczy w komunikacie laureatka.

"W ramach naszych badań użyjemy metody, która pozwoli na analizowanie przeżywalności i funkcji neutrofili w bardzo precyzyjny i kontrolowany sposób. Otrzymane wyniki pokażą, czy ograniczanie ich przeżywalności oraz funkcji pomoże w przyszłości skuteczniej leczyć paradontozę, co przyniesie wymierne korzyści dla zdrowia publicznego oraz jakości życia pacjentów cierpiących na tę chorobę" – mówi dr Sochalska.

Granty w czwartym konkursie FIRST TEAM otrzymali również: dr inż. Remigiusz Augusiak z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, dr hab. inż. Przemysław Data z Politechniki Śląskiej, dr Dominik Domański z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, dr hab. Krzysztof Kazimierczuk z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Michał Kucewicz z Politechniki Gdańskiej, dr Michał Małecki z Uniwersytetu Warszawskiego, dr inż. Sebastian Molin z Politechniki Gdańskiej, dr Łukasz Opaliński z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr hab. inż. Urszula Stachewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019