Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
24.03.2018 aktualizacja 24.03.2018

Zaniedbane karmniki mogą sprzyjać chorobom ptaków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dokarmianie ptaków jest dla nich korzystne, o ile karmiący zdają sobie sprawę z ryzyka rozprzestrzeniania się chorób wśród ptaków i czynią to w sposób odpowiedzialny - informuje pismo „Philosophical Transactions of the Royal Society B”.

Naukowcy z Zoological Society of London oraz British Trust for Ornithology przeanalizowali dane z obywatelskiego projektu BTO`s Garden BirdWatch, zebrane w ciągu 25 lat. Zwracają uwagę, że dokarmianie (na które Brytyjczycy wydają około 200 milionów funtów rocznie) może sprzyjać chorobom. Przy karmnikach ptaki stykają się z gatunkami, na które nie natrafiłyby w naturalnych warunkach.

Zięby i gołębie są szczególnie wrażliwe na zarażenie pasożytami. Coraz częściej pojawia się postać ptasiej ospy, która powoduje wystąpienie brodawkowatych grudek na ciele dotkniętych nią ptaków, na przykład sikor bogatek. Natomiast maleje zagrożenie innymi chorobami, w tym salmonellozą.

Naukowcy zaznaczają, że dokarmianie ptaków jest korzystne i powinno być kontynuowane, zwłaszcza zimą. Jeśli jednak ptaki wyglądają na chore, jedzenie powinno zostać na pewien czas wycofane. Dokarmianie trzeba prowadzić z umiarem (by ptaki nie uzależniły się od niego), karmniki należy regularnie czyścić, zaś samo miejsce wykładania pokarmu - rotacyjnie zmieniać.

Typowe oznaki, które charakteryzują chorego ptaka, to nastroszone, potargane upierzenie oraz ospałość.

Choroby szerzą się poprzez kontakt z odchodami chorych ptaków oraz zjadanie zwróconego przez nie pokarmu.(PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024