Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
23.03.2018 aktualizacja 23.03.2018

Korzystanie z krokomierzy długoterminowo zwiększa poziom aktywności fizycznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby, które nawet przez krótki czas używają w czasie marszów krokomierzy, prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny styl życia trzy do czterech lat później - wykazali eksperci z University of London (Wlk. Brytania).

Publikacja na ten temat ukazała się w czasopiśmie „PLOS Medicine” (http://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1002526).

Jej autorzy przypominają na wstępie, że szybki marsz trwający co najmniej 30 minut dziennie, a wykonywany kilka razy w tygodniu, może pomóc osobom dorosłym i starszym osiągnąć ważne korzyści zdrowotne.

Badacze z St. George`s University of London zaprosili do pierwszego badania 1023 osoby w wieku 45-75 lat. Byli to ludzie, którzy dotychczas prowadzili siedzący, pozbawiony aktywności fizycznej tryb życia.

Uczestnicy mieli wziąć udział w 12-tygodniowym programie treningowym opartym na marszu. Połowa z nich podczas treningów miała korzystać z krokomierzy, pozostali - maszerować bez tych urządzeń. Niektórzy otrzymali także listownie garść porad dotyczących zdrowego trybu życia i korzyści z regularnych spacerów, inni otrzymali te same wskazówki z ust pielęgniarki, a jeszcze inni nie otrzymali żadnych porad, tylko zalecenie treningów.

W czasie długofalowej obserwacji okazało się, że osoby, które korzystały z krokomierzy, a także otrzymały porady prozdrowotne (w jakiejkolwiek postaci), po trzech latach nadal wykonywały około 600 dodatkowych kroków dziennie oraz spędzały 24-28 dodatkowych minut tygodniowo na umiarkowanej intensywnej aktywności.

W drugim eksperymencie taki sam program treningowy, oparty na takich samych zasadach, przygotowano dla grupy 298 pacjentów trzech brytyjskich przychodni. Wszyscy mieścili się w przedziale wiekowym 60-75 lat.

Po czterech latach okazało się, że seniorzy, którzy w czasie eksperymentalnego, 12-tygodniowego treningu używali krokomierzy, nadal wykonują około 400 dodatkowych kroków dziennie i spędzają dodatkowe 33 minuty tygodniowo na umiarkowanej aktywności fizycznej.

Profesor Tess Harris, główna autorka badania, tłumaczy: „Wiedzieliśmy już wcześniej, że krokomierze mogą poprawiać poziom aktywności fizycznej w populacji w krótkim okresie, ale długoterminowe korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania tego typu urządzeń nie były znane”.

„Wyjątkowość naszego badania polega na tym, że wykazaliśmy, iż tak prosta interwencja, jaką jest wprowadzenie krokomierza do codziennego użytku, wraz z niewielką poradą ekspercką, może prowadzić do zwiększenia obiektywnie mierzonego poziomu aktywności fizycznej trzy do czterech lat później" - dodaje.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024