21.04.2019
PL EN
21.03.2018 aktualizacja 21.03.2018

Gowin: ok. 40 mln zł na zintegrowany rozwój dla łódzkich uczelni

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (5L) oraz wojewoda łódzki Zbigniew Rau (P), rektor Uniwersytetu Medycznego Radzisław Kordek (2P), rektor Politechniki Łódzkiej Sławomir Wiak (3P), rektor Uniwersytetu Łódzkiego Antoni Różalski (3L), rektor Filmówki Mariusz Grzegorzek (L), rektor ASP Jolanta Rudzka-Habisiak (4L) i prorektor ds. studenckich i artystycznych Akademii Muzycznej Beata Zawadzka-Kłos (2L). Fot.  PAP/Grzegorz Michałowski 21.03.2018 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (5L) oraz wojewoda łódzki Zbigniew Rau (P), rektor Uniwersytetu Medycznego Radzisław Kordek (2P), rektor Politechniki Łódzkiej Sławomir Wiak (3P), rektor Uniwersytetu Łódzkiego Antoni Różalski (3L), rektor Filmówki Mariusz Grzegorzek (L), rektor ASP Jolanta Rudzka-Habisiak (4L) i prorektor ds. studenckich i artystycznych Akademii Muzycznej Beata Zawadzka-Kłos (2L). Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 21.03.2018

Pięć łódzkich uczelni, które wystartowały w konkursie w ramach programu Zintegrowane Programy Uczelni, otrzyma łącznie 40 mln zł - poinformował w środę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.

"W ostatnim czasie ogłosiłem konkursy na kwotę przeszło 1 mld zł w ramach tzw. programów zintegrowany rozwój uczelni. Wszystkie uczelnie łódzkie, które w tym konkursie wystartowały, przygotowały znakomite wnioski i otrzymają łącznie dodatkowo ok. 40 mln zł. Już wkrótce ogłoszony zostanie kolejny konkurs, a więc już teraz warto pracować nad kolejnymi strategiami rozwoju i projektami. Łącznie do wykorzystania jeszcze w tej kadencji będzie 2,5 md zł, a więc kwoty bardzo poważne" - podkreślił Gowin.

W czasie spotkania z udziałem wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua, wicepremier przekazał rektorom pięciu uczelni symboliczne czeki. Największe kwoty otrzymają: Politechnika Łódzka - ponad 12 mln zł oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi - ponad 11 mln zł. Uniwersytet Łódzki pozyskał ponad 10 mln zł, Szkoła Filmowa - 2,8 mln zł, Akademia Sztuk Pięknych - 2,3 mln zł.

"Łódź należy do najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Są dwie cechy wyróżniające łódzkie środowisko akademickie - po pierwsze wszystkie uczelnie w Łodzi reprezentują wysoki poziom; w innych ośrodkach akademickich, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu są uczelnie bardzo dobre i nieco słabsze. W przypadku Łodzi w odniesieniu do wszystkich uczelni możemy mówić o naprawdę wysokim poziomie" - zaznaczył Gowin.

Drugą cechą, zdaniem wicepremiera, wyróżniającą łódzkie środowisko akademickie, jest bliska współpraca wszystkich szkół wyższych w tym mieście.

"40 mln zł przyznane łódzkim uczelniom to bardzo dobry wynik. Największa pula trafiła do Warszawy, ale tam jest najwięcej uczelni w Polsce. Ciut więcej uzyskały też uczelnie krakowskie" - zaznaczył szef resortu nauki.

"Dofinansowane przeznaczone jest na zmiany strukturalne w uczelniach; to wymóg, który wprowadza ustawa o szkolnictwie wyższym - jest w niej zapisane zupełnie inne zarządzanie uczelnią, zdecydowanie bardziej menedżerskie. Na politechnice mamy już wstępnie opracowaną strukturę organizacyjną uczelni, która będzie definiowana poprzez dyscypliny - chcemy iść w kierunku tworzenia silnych szkół naukowych" - podał rektor PŁ prof. Sławomir Wiak.

W czasie konferencji wicepremier odniósł się także do przyjętego we wtorek przez rząd projektu Konstytucji dla Nauki. Jak zaznaczył, nad treścią ustawy, wspólnie z rektorami i środowiskiem akademickim, pracował od ponad 2 lat.

Gowin dodał, że w przyszłorocznym budżecie rząd przeznaczy o 700 mln zł więcej na naukę, wyda też obligacje skarbu państwa na łączną kwotę 3 mld zł, którymi obdzielone zostaną poszczególne uczelnie w zależności od ich wielkości i dorobku naukowego. Wicepremier zapowiedział też wprowadzenie algorytmu przewidującego systematyczny, coroczny wzrost nakładów na naukę - nieco powyżej wzrostu PKB.

"Liczyłem, że tempo wzrostu środków na naukę będzie szybsze, ale uczciwie przeanalizowaliśmy w rządzie rozwiązanie realistyczne. W roku 2019 rząd przewiduje również podniesienie poziomu wynagrodzeń na uczelniach, który obecnie jest wstydliwie niski" - dodał.

PAP - Nauka w Polsce

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019