Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
23.03.2018 aktualizacja 23.03.2018

Sejm nie zajął się projektem ustawy o rezygnacji ze zmiany czasu na zakończonym posiedzeniu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sejm w czwartek nie zgodził się na rozszerzenie porządku dziennego obrad o sprawozdanie komisji dotyczące projektu ustawy zakładającej zniesienie zmiany czasu.

Za rozszerzeniem porządku dziennego obrad o ten punkt głosowało 72 posłów, a przeciwnych było 348, 2 posłów wstrzymało się od głosu.

Poselski projekt ustawy autorstwa PSL zakładający rezygnację ze zmiany czasu na letni i zimowy trafił do Sejmu jesienią 2017 roku. Jego twórcy chcą, aby od 1 października 2018 roku w Polsce przez cały rok obowiązywał czas letni. Projekt został jednogłośnie poparty przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych, jednak negatywnie zaopiniował go rząd, który uznał go za "niezgodny z obowiązującym prawem Unii Europejskiej" oraz "przedwczesny".

W środę w radiowej Jedynce szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że "na poziomie krajowym jesteśmy, można powiedzieć, o krok" od przegłosowania projektu. Jak podkreślił, inicjatywy zmiany przepisów w tym zakresie mają miejsce "i na poziomie krajowym, i na poziomie europejskim".

Na początku lutego 2018 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku i jeśli to konieczne, do zmiany przepisów. W odpowiedzi na rezolucję rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa zadeklarowała, że KE jest gotowa zająć się ponownie kwestią zmiany czasu, nie wykluczając nowelizacji dyrektywy w tej sprawie.

O ustaleniach dotyczących czasu letniego mówi unijna dyrektywa z 2001 r., która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, ale również innych sektorów przemysłu, które wymagają stałego, długookresowego planowania. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, wydane na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. (PAP)

Autor: Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024