24.05.2019
PL EN
05.04.2018 aktualizacja 05.04.2018

Zielona Góra/ Ukazał się przewodnik po przyrodzie miasta

W 2015 r., w wyniku powiększenia Zielonej Góry w granicach administracyjnych miasta znalazło się wiele ciekawych obiektów przyrodniczych. Wszystkie ukazuje przewodnik wydany przez Uniwersytet Zielonogórski.

Jak poinformowała w środę rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko, publikacja pt. „Formy Ochrony Przyrody Zielonej Góry” zawiera informacje nt. 61 pomników przyrody, trzech obszarów chronionego krajobrazu, dziewięciu użytków ekologicznych, rezerwatu, dwóch zespołów przyrodniczo-krajobrazowych oraz czterech obszarów Natura 2000 znajdujących się w granicach miasta. 

Opis przyrodniczy każdego obiektu wzbogacony jest o zdjęcia, mapę i wskazówki dojazdu. Taki układ treści oraz kieszonkowy format książki mają zachęcić czytelników do wyjścia w teren i zapoznania się z przyrodą Zielonej Góry. 

W przewodniku znajdują się opisy wszystkich form ochrony przyrody znajdujących się w nowych granicach miasta.
 
„Autorzy zachęcają do zdobycia tzw. Zielonej Korony Zielonej Góry, czyli odwiedzenia wszystkich obiektów. Podejmując takie wyzwanie można aktywnie spędzić wolny czas i poszerzyć wiedzę o swoim mieście. Celem autorów publikacji jest także zachęcenie wszystkich zainteresowanych do wstąpienia w szeregi Ligi Ochrony Przyrody” - powiedziała rzecznik.

Przewodnik napisali doktoranci wraz z pracownikami Katedry Ochrony Przyrody Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Książka jest bezpłatna i można ją otrzymać w siedzibie Zielonogórskiego Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody przy ul. Podgórnej.
 
Do połączenia miasta Zielona Góra z otaczającą je gminą wiejską doszło 1 stycznia 2015 r. Obszar miasta powiększył się wówczas z 58,34 km kw. do 278,79 km kw., a liczba ludności wzrosła o około 20 tys. osób. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ ekr/ 
 

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2019