27.06.2019
PL EN
09.04.2018 aktualizacja 09.04.2018

Dzieci z nadwagą powinny się odchudzić przed 13. urodzinami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Im wcześniej dzieci z nadwagą się odchudzą, tym lepiej, ale najpóźniej powinny się to zrobić przed 13. rokiem życia. Wtedy mniejsze jest ryzyko, że po dorośnięciu zachorują na cukrzycę – przekonują duńscy specjaliści.

Główna autorka badań prof. Jennifer Baker z Uniwersytetu w Kopenhadze twierdzi na łamach „New England Journal of Medicine”, że są to pierwsze badania, które wykazały, że normalizacja masy ciała zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 u dzieci. Dotychczas - podkreśla – wykazano taką zależność jedynie wśród dorosłych.

Duńska specjalistka podkreśla, że u dzieci wzięto pod uwagę nadwagę, a nie otyłość, która jeszcze bardziej zwiększa groźbę zachorowania na cukrzycę. Obserwowano 62,5 tys. osób płci męskiej, które analizowano w wieku 7 i 13 lat, a potem w okresie wczesnej dorosłości.

Potwierdzono to, o czym było wiadomo od dawna, że im dłużej dziecko nie ma nadwagi, tym bardziej jest to korzystne dla jego zdrowia i mniejsze jest zagrożenie cukrzycą. „Ryzyko tej choroby jest tym mniejsze, im dłużej masa ciała jest prawidłowa” – podkreśla prof. Baker.

Jeśli u dziecka rozwinie się nadwaga, to istotne znaczenie będzie miało czy w ogóle uda się ją opanować, a jeśli tak, to w jakim wieku. Z badań duńskiej specjalistki wynika, że najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, kiedy nadwaga zostanie usunięta przed ukończeniem 13. roku życia. Ryzyko cukrzycy było wtedy takie jak u rówieśników, którzy zawsze wykazywali prawidłową masę ciała.

U osób, które miały nadwagę w wieku 7 lat, a potem również w 13. roku życia, ale pozbyły się jej we wczesnym okresie dorosłości, zagrożenie cukrzycą było o 51 proc. większe.

Najczęściej chorowały osoby, którym nie udało się opanować nadwagi. Dzieci, które miały nadwagę w wieku 7 lat, a potem utrzymywała się ona również w trzynastym roku życia oraz do okresu wczesnej dorosłości, po dorośnięciu były czterokrotnie bardziej narażone na cukrzycę typu 2 (w wieku między 30. a 60. rokiem życia).

Prof. Baker podkreśla, że w przypadku dzieci i nastolatków nie chodzi o odchudzanie się, lecz o uzyskanie i utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ ich organizm wciąż się rozwija. (PAP)

zbw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019