22.08.2019
PL EN
16.04.2018 aktualizacja 16.04.2018

Kobiety nie doceniają swojej inteligencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mężczyźni zazwyczaj uważają się za mądrzejszych od innych osób - nawet tych, które otrzymują takie same oceny z danego przedmiotu. Zaś kobiety nierzadko czują się mniej zdolne od swoich rówieśników – wynika z badania zamieszczonego w „Advances in Physiology Education”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Arizona (USA) zapytali studentów uczestniczących w kursie z dziedziny biologii, jak oceniają swoje możliwości intelektualne. Poprosili ich, by porównali się pod tym względem z pozostałymi kursantami, a zwłaszcza z osobami, z którymi często współpracują.

Okazało się, że większa część męskiej populacji miała o sobie bardzo dobre mniemanie. Panowie deklarowali, iż czują się inteligentniejsi od 66 proc. kursantów – również tych uzyskujących podobne wyniki w nauce.

Wśród kobiet sytuacja wyglądała nieco gorzej - panie uważały, że inteligencją przewyższają najwyżej 54 proc. uczestników kursu.

W dodatku mężczyźni ponad trzy razy częściej niż kobiety uznawali, że są mądrzejsi od swoich najbliższych współpracowników - zarówno osób płci męskiej, jak i żeńskiej.

Wyniki badania sugerują, że kobiety nie doceniają swojej inteligencji. Przeświadczenie o tym, że nie są wystarczająco mądre i nie dorównują pod względem intelektualnym pozostałym studentom, może skłaniać je do rezygnacji z przedmiotów ścisłych i zniechęcać do kontynuowania nauki.

Oryginalny artykuł na temat badania znajdziemy pod adresem: https://www.physiology.org/doi/10.1152/advan.00085.2017 (PAP)

ooo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019