Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
10.04.2018 aktualizacja 10.04.2018

Odsłonięto pomnik b. dyrektora PAN Biblioteki Gdańskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pomnik pierwszego powojennego dyrektora PAN Biblioteki Gdańskiej dr. Mariana Pelczara odsłonięto w poniedziałek przed siedzibą placówki. Wykonana z brązu figura przedstawiająca zasłużonego dla gdańskiej instytucji naukowca siedzi na betonowej ławeczce.

Uwieczniona w rzeźbie postać podpiera się jedną ręką na ułożonych jedna na drugiej kilku książkach, a w drugiej ręce trzyma egzemplarz książki w geście przekazania jej komuś do czytania.

"To niezwykle radosny dzień dla nas. Dobrze bowiem wiemy, że ta droga, którą dzisiaj idziemy - jak nasza biblioteka funkcjonuje, jak jest postrzegana, jak pracuje - to ten kierunek wytyczył nam właśnie dr Marian Pelczar. I nikt tak jak on nie mógł tego lepiej zrobić. Wszyscy wiemy, jakie są jego zasługi. Jesteśmy przekonani, że należy mu się ten pomnik i to miejsce przy budynku, który był jego drugim domem, jeśli nawet nie pierwszym" - powiedziała podczas uroczystości odsłonięcia monumentu dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej Anna Walczak.

Wzruszenia nie kryła córka b. dyrektora PAN Biblioteki Gdańskiej dr Maria Pelczar, która kontynuowała dzieło ojca i przez 12 lat także kierowała tą gdańską instytucją. "W tym pomniku udało się artyście uchwycić dwie cechy tatusia: jego otwartość i życzliwość do ludzi połączone z wielką miłością do książek" - powiedziała.

Autorem pomnika-ławeczki jest rzeźbiarz Adam Arabski. Artysta urodził się 10 maja 1978 r. w Gdyni. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Idea upamiętnienia postaci Pelczara w formie pomnika zrodziła się wśród pracowników PAN Biblioteki Gdańskiej w 2016 r. Dwa lata temu obchodzono bowiem 420. rocznicę powstania Biblioteki Rady Miasta Gdańska, której spadkobierczynią i kontynuatorką jest PAN Biblioteka Gdańska oraz 111. rocznicę urodzin Mariana Pelczara. Decyzję o wzniesienie pomnika, na wniosek PAN Biblioteki Gdańskiej, podjęła w czerwcu 2016 r. Rada Miasta Gdańska.

Marian Pelczar urodził się 22 marca 1905 roku w Nowym Sączu (Podkarpackie) w rodzinie nauczycielskiej. W rodzinnym mieście ukończył szkołę powszechną i gimnazjum, tam też uzyskał maturę. W 1923 r. podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, studiując historię ze specjalizacją w dziedzinie historii gospodarczej oraz nauk pomocniczych historii. Kolejno uzyskał stopień doktora filozofii oraz dyplom nauczyciela szkół średnich. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel w szkołach krakowskich.

W 1934 r. opuścił Kraków i podjął obowiązki nauczycielskie w szkołach Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku. Nauczał tam nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej. Niemiecką okupację przetrwał w Zabierzowie pod Krakowem, pracując w charakterze woźnego, telefonisty i księgowego. Równocześnie uczestniczył wraz z żoną Marią Pelczarową z d. Trnka w tajnym nauczaniu na terenie Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego.

5 kwietnia 1945 roku, na polecenie ministra oświaty, przyjechał do Gdańska w celu objęcia opieką tamtejszych zbiorów bibliotecznych. Cztery dni później przejął gmach Biblioteki Miejskiej (Danziger Stadtbibliothek), zabezpieczając budynek i znajdujące się w nim zbiory oraz obejmując kierownictwo tejże Biblioteki, a także funkcję naczelnika wydziału do spraw kultury, nauki i oświaty Zarządu Miejskiego w Gdańsku.

Pracował również jako wykładowca na Politechnice Gdańskiej w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie i Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku.

W styczniu 1955 r. został mianowany dyrektorem Biblioteki Gdańskiej PAN, która powstała w wyniku przejęcia przez Polską Akademię Nauk działu naukowego Biblioteki Miejskiej w Gdańsku. Funkcję dyrektora pełnił do 31 maja 1973 r., pozostając aż do przejścia na emeryturę 31 grudnia 1975 r. roku pracownikiem naukowym Biblioteki.

Prowadzone przez Pelczara badania naukowe, głównie z zakresu historii, nauki i kultury dawnego Gdańska zaowocowały kilkudziesięcioma pracami i monografiami. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta.

Zmarł 9 marca 1983 r. i został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024