25.03.2019
PL EN
11.04.2018 aktualizacja 11.04.2018

Dr Leszek Allerhand spoczął na cmentarzu w Zakopanem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem spoczął lekarz dr Leszek Allerhand, pochodzący ze znanej lwowskiej rodziny prawniczej. Miał 87 lat.

Choć dr Allerhand był wychowany w tradycji świeckiej o korzeniach żydowskich, miał katolicki pogrzeb. Sprawujący mszę pogrzebową jezuita, ksiądz Józef z Nowego Sącza przypomniał, że w trakcie okupacji Allerhand był trzy razy chrzczony z wody - dwukrotnie w lwowskich kościołach i raz przy przydrożnej kapliczce. Ksiądz Józef zdradził także, że trzy lata temu Leszek Allerhand dobrowolnie przyjął chrzest, a następnie wszystkie katolickie sakramenty; bierzmowanie, sakrament małżeństwa, a później sakrament namaszczenia.

"Swoje lata młodzieńcze spędzone we Lwowie wspominał z błyskiem w oku, bo to były lata szczęśliwe, choć niestety krótkie. Przyszedł horror okupacji i Holocaustu, z którego jak sam mówił, cudem ocalał. Po ucieczce z lwowskiego getta, blisko 700 dni ukrywał się razem z matką. Jedną z ich kryjówek był grobowiec na cmentarzu łyczakowskim" – wspominał ks. Józef, który udzielił sakramentów dr. Allerhandowi.

Dr Leszek Allerhand urodził się w 1931 r. we Lwowie. Był synem adwokata dr. Joachima Allerhanda i pianistki Zinajdy Rubinstein-Allerhand oraz wnukiem Maurycego Allerhanda, wybitnego profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

O własnych doświadczeniach z okresu wojny i Holokaustu dr Allerhand opowiadał w filmach dokumentalnych, które sam stworzył będąc na emeryturze. Napisał również pamiętnik, w którym wspomina dzieciństwo spędzone we Lwowie, przedwojenną i wojenną rzeczywistość. Wydał również odnaleziony pamiętnik swojego dziadka Maurycego.

Po wojnie Leszek Allerhand wraz z rodzicami osiadł w Krakowie, gdzie ukończył studia medyczne i rozpoczął asystenturę w klinice u prof. Juliana Aleksandrowicza. Od 1961 r. mieszkał w Zakopanem, gdzie pracował m.in. jako ordynator Oddziału Chorób Płuc w tutejszym szpitalu. Przez wiele lat był także lekarzem kadry olimpijskiej w sportach zimowych.

Był współtwórcą Instytutu Allerhanda w Krakowie. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Dzieci Holocaustu. Przez wiele lat dr Allerhand zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 3 kwietnia w swoim domu w Zakopanem.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ rosa/

Copyright © Fundacja PAP 2019