Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
11.04.2018 aktualizacja 11.04.2018

Łódź/ Policja i Uniwersytet Łódzki podpisały umowę o współpracy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Możliwość odbywania przez studentów praktyk w różnych wydziałach policji, a także wspólne badania naukowe i promocja, mają być efektem podpisanej w środę umowy o współpracy między Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi i Uniwersytetem Łódzkim.

Podczas uroczystości zawarcia porozumienia rektor UŁ i komendant łódzkiej policji podkreślali, że jest ono rozszerzeniem dotychczasowej współpracy obu instytucji. Jak wskazał prof. Antoni Różalski, do tej pory obejmowała ona głównie sprawy związane z bezpieczeństwem społeczności akademickiej największej łódzkiej uczelni, a teraz jej zakres będzie większy.

"Będzie on obejmował wspólne działania w zakresie dydaktyki, nauki i promocji. Bardzo cieszę się z nowych możliwości, m.in. odbywania przez naszych studentów praktyk w określonych wydziałach w komendzie wojewódzkiej, czy innych komend. Wiem, że policja czeka na naszych absolwentów i bardzo ważne jest, że dzięki praktykom będą oni mogli poznać specyfikę tej pracy" – wyjaśnił rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Wskazał także na możliwości wykorzystywania przez policję osiągnięć badawczych uniwersytetu. "Mamy wiele możliwości wspólnych działań. W najbliższym czasie zaplanowaliśmy spotkanie połączone z ćwiczeniami dotyczącymi zagrożeń i bezpieczeństwa" – dodał.

Komendant łódzkiej policji insp. Andrzej Łapiński zwracał uwagę, że policja chcąc być nowoczesną instytucją musi nadążać za zmieniającymi się czasami. "Jeśli chcemy być nowocześni i rozwijać się, musimy mieć funkcjonariuszy otwartych na edukację, kształcenie i dostosowanych do zmian. To nauka pcha świat do przodu" – powiedział.

Zaznaczył, że ważnym aspektem zawartego porozumienia będą badania na temat historii policji. Jak bowiem tłumaczył, w świadomości społecznej pokutuje "kłamstwo historyczne, w którym policjantom II Rzeczypospolitej przypisywano rzeczy niegodne".

"Będziemy starali się odkłamywać historię. Naświetlać piękne karty policji. 100 lat temu, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, to właśnie policja była głównym organem państwowym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo świeżo odrodzonej ojczyzny. Funkcjonariusze policji brali też udział w wojnie obronnej 1920 roku" - wyjaśnił.

Koordynator porozumienia dr Wojciech Marciniak dodał, że ma ono m.in. ułatwić absolwentom UŁ wstępowanie w szeregi policji. "Chcemy zachęcić wszystkich naszych studentów do wstępowania w szeregi służb mundurowych. Zainteresowani tym mogą być studenci historii, wojskoznawstwa, czy prawa. Ta umowa ma im to ułatwić i umożliwiać" – przyznał. Poinformował, że zainteresowanie wśród młodzieży akademickiej praktykami w policji jest duże.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ krap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024