19.02.2019
PL EN
15.04.2018 aktualizacja 15.04.2018

W niedzielę piknik rakietowy w Planetarium Śląskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Budowa rakiet wodnych i powietrznych, pokazy rakiet spalinowych, konkursy, gry i zabawy dla dzieci i szereg projekcji – to atrakcje niedzielnego rodzinnego pikniku rakietowego, organizowanego przez Planetarium Śląskie i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Działające od 1955 r. Planetarium Śląskie jest największą i najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Znajduje się w Parku Śląskim - położonym między Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi. Co roku odwiedza je ponad 160 tys. osób. Z końcem tego roku szkolnego zostanie zamknięte i rozpoczną się w nim przygotowania do rozbudowy.

Dlatego też niedzielny piknik rakietowy będzie ostatnim takim wydarzeniem w obiekcie w jego dotychczasowym kształcie. Odbędzie się trzy dni po Międzynarodowym Dniu Lotnictwa i Kosmonautyki – upamiętniającym dwie ważne rocznice z dziejów astronautyki. 12 kwietnia 1961 r. Jurij Gagarin poleciał w pierwszym locie w kosmos, a dwadzieścia lat później, w 1981 r., wystartował po raz pierwszy prom kosmiczny Columbia (STS-1).

Wydarzenia pikniku rozpoczną się ok. godz. 10. Na dziedzińcu Planetarium pojawią się różne rodzaje rakiet. Wśród nich napędzane paliwem stałym, które potrafią osiągnąć wysokość kilkuset metrów, ale też na wodę, które można samodzielnie wypuszczać w powietrze. W tym roku na pikniku pojawi się również pneumatyczna wyrzutnia rakiet, które najmłodsi będą musieli przed wypuszczeniem samodzielnie zmontować i ozdobić.

Ponieważ w grudniu tego roku przypada 50. rocznicę pierwszego załogowego lotu wokół Księżyca, podczas tegorocznego pikniku rakietowego Planetarium zaprezentuje na swoim sztucznym niebie pokazy związane ze Srebrnym Globem.

Wydarzenia rozpoczną się o godz. 11 seansem dla najmłodszych „Przy ulicy Astronomów”. Miał on swoją premierę w Planetarium Śląskim kilka tygodni temu i był pierwszym pokazem w tej placówce ze ścieżką dźwiękową w całości skomponowaną na potrzeby konkretnego widowiska. Seans – prócz zabawy (będzie można sprawdzić, czy rzeczywiście tarcza Księżyca przypomina ludzką twarz) – dostarcza dzieciom wiedzy, m.in. czym są gwiazdozbiory, jak z bliska wyglądają planety, czy też gdzie na niebie szukać Gwiazdy Polarnej.

W kolejnym pokazie o godz. 13 na Księżyc zaprosi Pan Twardowski, a o 15. nieco starsi widzowie będą mogli odbyć podróż statkiem kosmicznym Apollo 11. Po tym seansie odbędzie się prelekcja na żywo pt. „Światy Niemożliwe” poświęcona związkom fantastyki naukowej z odkryciami astronomicznymi. O 17. Planetarium opowie natomiast o wyścigu technologicznym między Związkiem Radzieckim a USA, który doprowadził do lądowania na Srebrnym Globie.

Seanse będą prezentowane z wykorzystaniem działającej wciąż – jeszcze do rozbudowy obiektu - najstarszej tego typu aparaturze na świecie (m.in. projektorze Zeissa zbudowanym na podstawie planów z 1926 r.).

Po rozbudowie historyczny główny projektor, który zostanie zastąpiony nowoczesnym systemem analogowo–cyfrowym, trafi na ekspozycję. Modernizacja Planetarium Śląskiego ma potrwać do końca 2020 r. Ponieważ Planetarium Śląskie wpisane jest listę zabytków, rozbudowa zostanie skierowana pod ziemię. Nowe obiekty znajdą się we wzgórzu będącym cokołem dla dzisiejszych zabudowań, zapewniając dodatkowych 2,5 tys. m kw. powierzchni.

We wzgórzu powstanie nowa hala w kształcie litery „L” z tunelami pod obecnymi budynkami, a zegar słoneczny wewnątrz najrozleglejszego obiektu Planetarium stanie się dachem dodatkowej sali. W nowych pomieszczeniach znajdą się m.in. sale wykładowe, pracownie oraz ekspozycja prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

Obok Planetarium stanie wieża widokowa, zmodernizowane zostanie obserwatorium astronomiczne, przebudowane zostaną też kopuła i główna sala projekcyjna, gdzie zmieniony zostanie m.in. układ widowni, umożliwiając ustawienie sceny i organizację innych, prócz projekcji, wydarzeń. Nowe eksponaty interaktywne mają być innowacyjne i niespotykane w innych parkach nauki.

Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Zostało wtedy wyposażone m.in. w czynną do dziś, choć kilkakrotnie modernizowaną, aparaturę projekcyjną umieszczoną pod 23-metrową kopułą będącą ekranem sztucznego nieba. Widownia mieści prawie 400 osób. Wyposażenie naukowe placówki to m.in. największa w Polsce luneta o 30-centymetrowym obiektywie i mniejsze teleskopy. Działa tam również biblioteka z 10 tys. fachowych książek i czasopism.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ agz/

Copyright © Fundacja PAP 2019