16.02.2019
PL EN
16.04.2018 aktualizacja 16.04.2018

Łódź/ Gowin: musimy wypracować odpowiedzi na nowe wyzwania w sferze pracy

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Politechnice Łódzkiej. Briefing odbył się w ramach konferencji Praca-Przedsiębiorczość-Społeczna Gospodarka Rynkowa. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 16.04.2018 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Politechnice Łódzkiej. Briefing odbył się w ramach konferencji Praca-Przedsiębiorczość-Społeczna Gospodarka Rynkowa. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 16.04.2018

Musimy wypracować odpowiedzi na nowe wyzwania w sferze pracy - powiedział w czasie konferencji w Łodzi z cyklu "Polonia Restituta" wicepremier Jarosław Gowin. Przedstawił kilka postulatów dotyczących obszarów pracy, przedsiębiorczości i społecznego podejścia do gospodarki rynkowej.

Szef resortu nauki uczestniczył w zorganizowanej w poniedziałek przez Politechnikę Łódzką oraz Akademię Ignatianum w Krakowie konferencji naukowej "Praca - Przedsiębiorczość - Społeczna Gospodarka Rynkowa". To druga z cyklu dziesięciu tematycznych debat w ramach "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości", które zainicjowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, zaś koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum.

Gowin w swoim otwierającym spotkanie w Łodzi wystąpieniu przywołał słowa św. Jana Pawła II z 1987 r.: "Została nam zadana praca nad pracą". "Od tamtego papieskiego apelu minęło ponad 30 lat, a wciąż słowa te pozostają aktualnym wyzwaniem i nie do końca zrealizowanym zdaniem" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dodał - za ks. Józefem Tischnerem - że praca jest "rozmową w służbie życia". Jak tłumaczył, realizuje się w niej "istota naszego człowieczeństwa".

"Dlatego też redukowanie ludzkiego wysiłku do wymiaru jedynie stricte ekonomicznego prowadzić musi na manowce. (…) Powinniśmy myśleć nie tylko o zysku, ale także o tym, że efektywność gospodarcza przekłada się na bezpieczeństwo rodzin, na godność osoby, perspektywy rozwojowe całego społeczeństwa, narodu. To jest praca, która ma sens" – podkreślił, zwracając uwagę, że w czasach PRL ta zasada działała odwrotnie i praca przyczyniała się do degradacji człowieczeństwa.

Gowin przekonywał, że po rewolucyjnych zmianach w tej sferze po 1989 roku oraz obliczu "przebrzmiałych dogmatów" i niedawnych "dramatycznych wydarzeń w gospodarce globalnej" musimy wypracować odpowiedzi na nowe wyzwania w sferze pracy.

"Polskę trzeba przemyśleć na nowo, więc na nowo powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co oznacza konstytucyjny wymóg budowy społecznej gospodarki rynkowej" – tłumaczył podczas konferencji prasowej wicepremier.

Wskazując na "niedomagania wolnego rynku" odrzucającego w jego opinii odniesienia moralne i etyczne, przedstawił kilka postulatów. To m.in.: przemyślenie na nowo, co oznacza społeczne gospodarka rynkowa; miejsce i docenienie kobiet na rynku pracy; ponadpartyjne i ponadresortowe działanie w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju; podniesienie płac na wszelkich poziomach edukacji; zwiększenie efektywności pracy, m.in. poprzez zniesienie barier i postawienie na innowacyjność; dążenie do modelu gospodarczego poszerzającego klasę średnią; odbudowanie w podzielonym społeczeństwie wzajemnego zaufania, szacunku i współpracy.

"Mam wrażenie, że przez ostatnie 30 lat nasza gospodarka ani nie była specjalnie społeczna, bo w niewielkim stopniu realizowała postulat szczególnej troski o uboższą część społeczeństwa. Ani nie była to też gospodarka rynkowa. Przeciwnie – z roku na rok narastały bariery biurokratyczne, które utrudniały przedsiębiorcom rozwijanie ich firm, tworzenie nowych miejsc pracy, podnoszenie zarobków" – ocenił Gowin na spotkaniu z dziennikarzami.

Zaznaczył też, że na nowo musi zostać określona relacja między pracownikiem i pracodawcą.

Rektor Akademii Ignatianum ks. prof. Józef Bremer podsumował, że najważniejszym postulatem w omawianych kwestiach jest zaufanie i szacunek. "Uważam, że gdyby wzrosły te wartości, na tym fundamencie można zrobić bardzo wiele dobrego" – podkreślił.

Podczas poniedziałkowej konferencji zaplanowano m.in. dyskusje przedstawicieli różnych wyznań o przyszłości środowiska postrobotniczego, debatę o przyszłości gospodarki rynkowej oraz dyskusje na temat społecznej gospodarki rynkowej.

W panelach dyskusyjnych uczestniczyli m.in.: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, b. wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej prof. Jerzy Hausner oraz szef Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.

Cykl konferencji "Polonia Restituta" na temat różnych dziedzin społecznych służących pogłębieniu refleksji nad polską historią i teraźniejszością został objęty patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pierwsza z debat - zorganizowana w marcu w Warszawie - poświęcona była rodzinie. Kolejne mają dotyczyć m.in. patriotyzmu, suwerenności i praworządności, ekologii, godności i sprawiedliwości społecznej, relacji państwo - Kościół. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019