25.03.2019
PL EN
19.04.2018 aktualizacja 20.04.2018

Gruzja/ Otwarto polską stację archeologiczną im. prof. S. Krukowskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Interdyscyplinarne Centrum Badawcze im. Prof. S. Krukowskiego będzie główną bazą m.in. dla archeologicznych ekspedycji z Polski. Placówkę otwarto we wtorek w Kutaisi w zachodniej Gruzji - poinformował PAP jej kierownik, dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski.

Ze strony gruzińskiej nowo powołanym centrum zarządza Narodowa Agencja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Partnerem polskim jest Uniwersytet Warszawski.

"Jest to pierwsza zagraniczna stacja archeologiczna na Zakaukaziu" - powiedział PAP jej kierownik, dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii UW. Jak dodał, nowa instytucja z siedzibą w Kutaisi będzie bazą głównie dla polskich ekspedycji archeologicznych, działających na terenie tego kraju. Zapewni też zaplecze w postaci bazy noclegowej, jak również wsparcie organizacyjne i administracyjne.

Obecnie polscy archeolodzy prowadzą badania w kilku miejscach na terenie Gruzji, m.in. w Gonio koło Batumi oraz właśnie w Kutaisi.

Dr hab. Karasiewicz-Szczypiorki zaznaczył, że powstanie placówki było możliwe w szczególności dzięki pracownikom polskiej ambasady w Tbilisi. We wtorkowej inauguracji wzięli udział przedstawiciele rządu gruzińskiego a także delegacje parlamentarzystów z Gruzji i z Polski. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych i społeczności lokalnej oraz gruzińskiego świata naukowego.

Patronem placówki jest prof. Stefan Krukowski. Był on pierwszym polskim archeologiem, który pracował w Gruzji. W latach 1916-1917 pracował w Muzeum w Tyflisie (obecnej stolicy Gruzji - Tbilisi). Prowadził też badania w kilku jaskiniach, szukając śladów obecności człowieka w paleolicie, czyli w starszej epoce kamienia. Największych odkryć dokonał w pieczarze w okolicy wsi Rgani (Imeretia), gdzie natknął się na narzędzia sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat.

Intensyfikacja obecności polskich archeologów nastąpiła na Zakaukaziu od 2012 r. Wtedy, we współpracy z partnerami z lokalnego muzeum, ruszyły badania na terenie rzymskiego fortu Apsaros (obecnie Gonio) nad Morzem Czarnym - kieruje nimi dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorki. Największym odkryciem jest mozaika podłogowa odkopana w pomieszczeniu rzymskich term wojskowych. To pierwsze tego typu znalezisko w regionie Adżarii i jedno z kilku w Gruzji.

W ostatnich latach polscy archeolodzy, we współpracy z lokalnymi naukowcami, pracowali też w Dzalisi koło Tbilisi - dawniej było to jedno z najważniejszych miast Iberii - starożytnego królestwa na terenie obecnej Gruzji czy w Beshtasheni w południowo-wschodniej Gruzji w regionie Dolnej Kartli, gdzie przebadano groby z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza (XIII-VI w. p.n.e.).

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019