Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
20.04.2018 aktualizacja 20.04.2018

W gronie osób pochodzenia europejskiego panie dwukrotnie częściej niż panowie mają blond włosy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Międzynarodowa grupa badaczy dokonała zaskakującego odkrycie, że kobiety pochodzenia europejskiego dwukrotnie częściej mają blond włosy niż mężczyźni na naszym kontynencie – informuje „Nature Genetics”.

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak jest, przyznają jedynie, że to przypadkowe i nieoczekiwane odkrycie. Dokonano go po przebadaniu DNA prawie 300 tys. osób pochodzenia europejskiego. W pracach tych uczestniczyli specjaliści z UK Biobank, 23andMe oraz International Visible Trait Genetics Consortium, a także genetycy akademiccy z Wielkiej Brytanii, Holandii i Australii.

Główny autor badania prof. Tim Spector z Kings College London twierdzi w wypowiedzi dla BBC News, że z blond włosami przychodzą na świat w jednakowym stopniu obie płcie, jednak u mężczyzn częściej one ciemnieją. Z tych samych badań wynika bowiem, że mężczyźni trzykrotnie częściej są brunetami niż kobiety.

„Podejrzewamy, że ma to jakiś związek z atrakcyjnością – bruneci zwykle bardziej podobają się kobietom, podobnie jak blondynki mężczyznom” – podkreśla brytyjski specjalista. Prof. Spector uważa, że ukrywa się za tym inna ekspresja genów, która sprawia, że kobiety częściej pozostają blondynkami.

Badacze zidentyfikowali 124 geny związane z kolorem włosów, okazało się, że część z nich zwiększa podatność na niektóre choroby nowotworowe, takie jak nowotwory skóry, jąder i prostaty u mężczyzn oraz jajników u kobiet.

Przykładowo, osoby z rudymi włosami są bardziej narażone na czerniaka, ponieważ w ich DNA jest gen zwiększający wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Specjaliści przekonują, że powinny one bardziej chronić się przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego: mniej przebywać na słońcu i stosować preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi co najmniej SPF 15. (PAP)

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024