Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
24.04.2018 aktualizacja 24.04.2018

Uścisk dłoni świadczy o zdrowiu mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Siła mięśni, mierzona uściskiem dłoni, może wskazywać na to czy nasz mózg jest zdrowy - informują naukowcy z University of Manchester na łamach pisma "Schizophrenia Bulletin".

Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii, w których udział wzięło blisko pół miliona osób (UK Biobank) wykazały, że im silniejszy był uścisk dłoni, tym lepsze były wyniki testów sprawdzających m.in. pamięć, logiczne rozwiązywanie problemów i szybkość reakcji.

W odróżnieniu od dotychczasowych badań, które wskazywały, że siła mięśni przekłada się na zdrowie mózgu jedynie u seniorów - obecne wyniki świadczą o tym, że zależność ta dotyczy także osób przed 55. rokiem życia.

Naukowcy zaobserwowali ponadto, że maksymalna siła uścisku dłoni w wyraźnym stopniu korespondowała z lepszą pamięcią wzrokową oraz szybkością reakcji u ponad tysiąca osób z zaburzeniami psychotycznymi, takimi jak schizofrenia.

Wcześniejsze analizy wskazywały, że na zdrowie mózgu wpływają ćwiczenia aerobowe. Te wyniki sugerują, że korzystny wpływ mogą mieć także trening siłowy. Jego skuteczność autorzy zamierzają przetestować podczas kontynuacji badań.

Więcej można przeczytać na stronie:

https://academic.oup.com/schizophreniabulletin/advance-article/doi/10.1093/schbul/sby034/4942313 (PAP)

koc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024