Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
23.04.2018 aktualizacja 23.04.2018

Informatycy z UW Mistrzami Europy podczas Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym

Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego zajęła 14. miejsce na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się w Pekinie. Jako najlepsza drużyna z regionu europejskiego, otrzymała tytuł Mistrza Europy. Zwyciężył zespół z Uniwersytetu Moskiewskiego.

W finale 42. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym brało udział 140 trzyosobowych drużyn wyłonionych w eliminacjach, w których wystartowało 49 935 studentów z 3098 uczelni ze 111 krajów - informuje na stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.

Uniwersytet reprezentowali studenci informatyki UW: Kamil Dębowski, Mateusz Radecki i Marek Sommer. Informatycy rozwiązali sześć z jedenastu zadań przygotowanych przez organizatorów konkursu. 14. miejsce było jednocześnie pierwszym miejscem niemedalowym i najlepszym ze wszystkich krajów regionu europejskiego, co zostało wyróżnione przez organizatorów tytułem Mistrza Europy.

Od lat trenerami drużyny z UW są profesorowie: Jan Madey i Krzysztof Diks, którzy pracują na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Podczas tegorocznych zawodów w Pekinie prof. Diks otrzymał nagrodę Lifetime Coach Award. Wyróżnienie zostało przyznane mu przez Fundację ICPC za 20-krotne doprowadzenie drużyn UW do finałów zawodów. O nagrodzie pisaliśmy tutaj.

Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział reprezentacje uczelni z całego świata. Finaliści są wyłaniani w eliminacjach regionalnych, rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach.

Od roku 1994 zespoły studentów Uniwersytetu Warszawskiego co roku awansują do Finałów ACM ICPC. Polskie drużyny zwyciężyły w konkursie dwukrotnie. Za każdym razem byli to informatycy Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszy raz ta sztuka udała się w 2003 roku w Beverly Hills (USA). Drugie zwycięstwo polscy informatycy wywalczyli w 2007 roku podczas zawodów w Tokio (Japonia).