25.03.2019
PL EN
26.04.2018 aktualizacja 26.04.2018

Spółka z Akademii Górniczo-Hutniczej otrzyma grant z ARP na transfer nowoczesnej technologii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

SATIM Monitoring Satelitarny, spółka spin-off z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie otrzyma 170 tys. zł grantu z Agencji Rozwoju Przemysłu na transfer technologii związanej z satelitarnym monitoringiem ruchów powierzchni terenu.

Według rzecznik AGH Anny Żmudy-Muszyńskiej, umowa podpisana z ARP przez spółkę założoną przez pracowników krakowskiej uczelni w celu komercjalizacji technologii i transferu wiedzy jest pierwszym tego typu porozumieniem w ramach projektu Sieć Otwartych Innowacji (SOI).

SATIM Monitoring Satelitarny, założony przez naukowców z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, zajmuje się przede wszystkim badaniami satelitarnymi osiadań gruntu na terenach górniczych i pogórniczych.

Środki pozyskane w ramach grantu twórcy spółki przeznaczą na oprogramowanie, które udoskonali usługi satelitarnego monitoringu ruchów powierzchni terenu. Narzędzie umożliwi wyznaczenie pionowych przemieszczeń poszczególnych obiektów infrastruktury z milimetrową dokładnością.

Jeden z założycieli spółki, dr inż. Jacek Strzelczyk wyjaśnił, że zestawienia opracowywane przez naukowców dla konkretnych lokalizacji, bazując na danych satelitarnych, pokazują wielkość i zasięg osiadań terenu występujących w wyniku m.in. regularnej eksploatacji górniczej. Satelity rejestrują także historię zmian w obniżeniu terenu.

Według niego dokładność analizy, sięgająca 1 cm, może być bardzo przydatna dla mieszkańców obszarów górniczych, deweloperów, inwestorów oraz kancelarii prawnych prowadzących sprawy związane ze szkodami górniczymi.

„Osiadania terenu mogą powstawać zarówno w wyniku występowania zjawisk o charakterze naturalnym, jak również jako skutki działalności człowieka. W przypadku planowania inwestycji warto sprawdzić czy dana działka znalazła się w zasięgu wpływów eksploatacji górniczej. Monitoring satelitarny, którym zajmujemy się na co dzień, dostarcza niezbędnych informacji, umożliwiając tym samym podjęcie odpowiedniej decyzji” - podkreślił Strzelczyk.

Rzecznik AGH przypomniała, że SATIM jest jednym z wielu udanych przykładów komercjalizacji badań naukowych prowadzonych w krakowskiej uczelni. Od kilku lat firma ta prowadzi projekty badawczo-rozwojowe we współpracy między innymi z Europejską Agencją Kosmiczną.

Prócz niej – poinformowała Żmuda-Muszyńska - w AGH powstało blisko 20 innych spółek spin-off, które wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania i nowe technologie z sektora IT, telekomunikacji, mechaniki, robotyki czy energetyki.

PAP - Nauka w Polsce

autor: Rafał Grzyb

edytor: Jacek Ensztein

rgr/ je/

Copyright © Fundacja PAP 2019