26.03.2019
PL EN
26.04.2018 aktualizacja 26.04.2018

Zachodniopomorskie/ Historyczna wystawa o wodzie i higienie - od czwartku

Fotolia Fotolia

Wanny do kąpieli nasiadowych czy akcesoria do codziennej higieny z XIX i XX w. będzie można zobaczyć w muzeum w Stargardzie. Wernisaż wystawy "Sanitas per aquam. Wodolecznictwo i higiena” odbędzie się w czwartek.

"Chcieliśmy pokazać odwiedzającym codzienność w czasach, gdy po odkryciach Ludwika Pasteura czy Roberta Kocha w XIX w. woda nabrała większego znaczenia w życiu ludzi i stała się panaceum na wiele schorzeń. To wtedy wzrosła w społeczeństwie świadomość higieny" – powiedziała PAP w środę kurator wystawy Monika Ogiewa-Sejnota z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Dodała, że wystawa prezentuje życie codzienne w czasach, gdy popularne były pomorskie miejscowości uzdrowiskowe.

"Wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwszą poświęciliśmy wodolecznictwu. Obiekty przeniosą zwiedzających do nadmorskiego kurortu. Można tu będzie zobaczyć m.in. wannę do kąpieli nasiadowych, stroje kąpielowe czy fragment wnętrza pijalni wód mineralnych" – wyjaśniła Ogiewa-Sejnota.

W drugiej części przedstawione będą sposoby codziennego dbania o higienę w XIX i na początku XX w. W pokojach "damskim" i "męskim" znajdą się m.in. naczynia na kosmetyki, komplety toaletowe czy przyrządy do golenia. Zwiedzający zobaczą też urządzenia do prania, przyrządy używane przez położne czy wystrój łazienek.

"Największe zainteresowanie mogą wzbudzić… nocniki. W XIX i na początku XX w. były właściwie meblami, ale zaskakujące jest, że mogły być aż tak kunsztownie zdobione" – wyjaśniła kuratorka wystawy.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów m.in. Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa czy Muzeum Miasta Gdyni.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzjących do 30 września br.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ itm/

Copyright © Fundacja PAP 2019