26.05.2019
PL EN
27.04.2018 aktualizacja 27.04.2018

Gowin: chcemy nawiązać współpracę ze stanem Wirginia

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. PAP/Bartłomiej Zborowski 20.04.2018 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. PAP/Bartłomiej Zborowski 20.04.2018

Polska chce nawiązać współpracę ze stanem Wirginia w Stanach Zjednoczonych, który ma silny przemysł, rozwinięte zaplecze badawcze oraz rozpoznawalne na mapie świata uniwersytety - powiedział w czwartek w stolicy tego stanu Richmond wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wicepremier Gowin przebywa z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. W czwartek wraz z polską delegacją, w której uczestniczy m.in. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, wicemarszałek Senatu Adam Bielan oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, spotkał się w Richmond w stanie Wirginia m.in. ze stanowym sekretarzem handlu Brianem Ball`em oraz z przedstawicielami tamtejszego środowiska akademicko-biznesowego.

"Polska jest otwarta na wymianę naukową. Stoimy w przededniu uchwalenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Chciałbym, aby ta współpraca ze Stanami Zjednoczonymi opierała się nie tylko na szczeblu federalnym, ale również i na stanowym. Wirginia ma silny przemysł, dobre zaplecze badawcze i rozpoznawalne na mapie świata uniwersytety" – powiedział amerykańskim rozmówcom Gowin.

Jak wskazywał, Polsce zależy na współpracy z Wirginią w takich obszarach, jak biotechnologia, czy przemysł maszynowy.

"Liczę również na współpracę naukową. Mamy już podpisane umowy z Nevadą. Pracujemy nad porozumieniem z Teksasem, a dziś jestem u państwa, by rozmawiać o współpracy z Wirginią, którą chcielibyśmy nawiązać. Liczymy, że będzie ona silna i gospodarcza" - powiedział wicepremier.

Amerykańscy rozmówcy zwracali uwagę na potencjał, jaki ma Wirginia. Wskazywali m.in. na bardzo dobre jej ulokowanie - niedaleko od Waszyngtonu i Nowego Jorku, dobrą infrastrukturę, a przede wszystkim na ogromny kapitał ekonomiczny i ludzki, który jest widoczny m.in. w Parkach Technologicznych.

Podkreślali również nierozłączność nauki z biznesem, co przekłada się m.in. na szybkie wprowadzanie niektórych rozwiązań, czy osiągnięć naukowych, do biznesu. Wskazywali również na potencjał Polski, podając, jako przykład polskie firmy działające w Wirginii.

W piątek wicepremier Gowin wraz z delegacją udaje się do Waszyngtonu, by tam spotkać się z przedstawicielami organizacji żydowskich. Wieczorem planowany jest wylot do Polski.

Z Richmond Aneta Oksiuta (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ jm/

Copyright © Fundacja PAP 2019