28.02.2020
PL EN
27.04.2018 aktualizacja 27.04.2018

UJ jedyną uczelnią z Europy Środkowo-Wschodniej w rankingu innowacyjnych europejskich uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Jagielloński utrzymał swoją 90. pozycję w rankingu Europe`s Most Innovative Universities 2018 i jest jedyną uczelnią z Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej, która została zaliczona do tego prestiżowego grona – poinformowało w piątek biuro prasowe UJ.

Listę 100 najbardziej innowacyjnych europejskich szkół wyższych, na podstawie analizy publikacji naukowych i danych patentowych z lat 2010-2016, po raz trzeci opracowała agencja Thomson Reuters.

Zwycięzcą rankingu został ponownie ufundowany w 1425 r. przez papieża Marcina V KU Leuven, belgijski uniwersytet, którego wydatki na badania naukowe w 2016 r. przekroczyły 460 mln euro. Kolejne miejsca na podium zajęły uczelnie brytyjskie - Imperial College London i Uniwersytet Cambridge. W pierwszej "10" sklasyfikowano jeszcze ośrodki akademickie z Niemiec, Szwajcarii i Danii.

Uniwersytet Jagielloński w rankingu najbardziej innowacyjnych europejskich szkół wyższych jest sklasyfikowany na 90. miejscu. Pozostaje jedyną uczelnią z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, która została zaliczona do tego prestiżowego grona. Obecność w nim - podaje uczelnia w informacji dla prasy - to pośrednio wynik działalności Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ, które odpowiada m.in. za zgłoszenia patentowe.

Publikacja rankingu poprzedzona była analizą uczelni według wskaźników określających innowacyjność danej instytucji. Metodologia ta obejmuje m.in. liczbę patentów zarejestrowanych w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, stosunek zgłoszeń patentowych do dotacji, odsetek patentów o zasięgu międzynarodowym (zgłoszenie patentu w kilku krajach, szczególnie w USA czy Japonii wskazuje na wysoki potencjał wdrożeniowy wynalazku), liczbę cytowań związanych z patentami, wskaźnik dotyczący analizy wpływu patentu na dalszy rozwój badań. Ważnym czynnikiem jest także łączna liczba artykułów dot. wynalazków w czasopismach, a także wskaźnik dot. wspólnych artykułów naukowych jednostki we współpracy z przemysłem.

Pełne wyniki rankingu Europe`s Most Innovative Universities 2018 są dostępna na stronie https://www.reuters.com/article/us-emea-reuters-ranking-innovative-unive/reuters-top-100-europes-most-innovative-universities-2018-idUSKBN1HW0B4 (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020