22.08.2019
PL EN
04.05.2018 aktualizacja 07.05.2018

Zoologia i anatomia człowieka - kolejne szuflady i kolejne laboratoria

"Przestańcie się zastanawiać i przeprowadźcie serię doświadczeń!" - zachęcają autorzy kolejnych książek ze świetnej serii "Laboratorium w szufladzie". Tym razem wprowadzają oni młodzież w tematy związane z zoologią i anatomią człowieka.

Laboratorium w szufladzie to cykl książek przeznaczonych dla osób ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów, a przede wszystkim praktyków. Czytelnicy znajdą w nich wiele inspiracji do doświadczeń i eksperymentów. Dwie nowe książki zachęcają do stawiania kolejnych pytań.

"Laboratorium w szufladzie. Zoologia" dotyczy oczywiście świata zwierząt, i pomaga ustalić, jak to możliwe: że kurczak oddycha wewnątrz jajka? Dlaczego krowy ciągle coś przeżuwają? Czy koty są „lewołape” lub „prawołape”? Jaki jest ulubiony kolor pszczoły? Autorka tej części - Marta Alicja Trzeciak - prowadzi czytelników przez fascynujący świat zwierząt i zachęci do eksperymentowania. Być może nawet sprawi, że czytelnik choć przez chwilę poczuje, jak to jest być dżdżownicą, rybą, żółwiem, kotem, pszczołą, psem, a nawet – stonogą.

Z kolei Zasław Adamaszek - autor "Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka" pomaga młodzieży samodzielnie odkryć, jak fascynujący, niezwykły i tajemniczy jest ludzki organizm. Miliardy neuronów układu nerwowego, tysiące kilometrów naczyń krwionośnych, setki metrów powierzchni sorpcyjnych w jelitach i płucach. Nasze serce pompuje cysterny krwi, a więzadła są mocniejsze niż powłoki kamizelek kuloodpornych.

Czytelnik zastanowi się, gdzie się to wszystko mieści i jak działa fascynująca maszyneria, którą co dzień widzimy w lustrze - nasze ciało? Czy można zrobić własne domowe laboratorium anatomiczne? W co je wyposażyć? Dowie się również, z czego skonstruować wyrywacz kłamstw, fonokardiograf, dermatoskop i transiluminator. Te egzotycznie brzmiące słowa to nazwy przyrządów, które pomagają poznawać tajniki naszych organizmów. Można je badać bezpiecznie w domowym lub szkolnym laboratorium, a przy okazji - wyposażyć się we własnoręcznie zbudowane modele anatomiczne.

Tak jak inne książki z serii "Laboratorium w szufladzie", również "Zoologia" i "Anatomia człowieka" są bogato ilustrowane materiałami graficznymi i zdjęciami. Każdy temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. Autorzy nie stronią od wejścia na poziom wyższy, niż tylko popularne ujęcie tematu. To zamierzona prowokacja intelektualna. Pogłębione ujęcie pozwala poczuć smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania różnorodności świata oraz stojącej wobec niego – twórczej wyobraźni.

Dotychczas w serii ukazały się również Biologia, Matematyka, Chemia, Fizyka, Optyka, Modelarstwo i robotyka, Elektrotechnika, elektronika, miernictwo. Wydało je Wydawnictwo Naukowe PWN.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ekr/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2019