Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
08.05.2018 aktualizacja 08.05.2018

W 2019 roku główne obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

Zbiór kryminałów z historią uniwersytetu w tle, książka kucharska z przepisami m.in. profesorów i nowa odmiana tulipana - to poza oficjalnymi uroczystościami, inicjatywy poznańskich uczelni z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Kulminację obchodów zaplanowano na maj 2019 r.

Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Wszechnicy Piastowskiej, późniejszym Uniwersytecie Poznańskim, znanym dziś, jako Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła się 7 maja 1919 roku. W przygotowanie obchodów jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego zaangażowane są władze czterech poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - te właśnie uczelnie wywodzą się z tradycji Uniwersytetu Poznańskiego.

Oficjalne obchody rozpocznie 1 października tego roku wspólna inauguracja roku akademickiego 2018/2019. Poza konferencjami naukowymi, poświęconymi m.in. wyzwaniom i przyszłości uniwersytetów w Poznaniu, Polsce i Europie, planowany jest cały szereg wydarzeń towarzyszących obchodom; jak np. wielki bal 100-lecia, czy koncert światowej sławy tenora Andrei Bocellego.

„100-lecie, które będziemy obchodzić, chcemy świętować właściwie przez cały rok” – podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki. Jak mówił, ta wielka rocznica poznańskiego uniwersytetu ma nie tylko uczcić pamięć jego twórców, kolejnych pokoleń pracowników, naukowców, absolwentów, ale także zwiększyć wiedzę dotyczącą akademickich tradycji Poznania i wpływu uczelni na kształtowanie się stolicy Wielkopolski i życia samych mieszkańców.

Kulminację obchodów zaplanowano na 7 maja 2019 roku, czyli dokładnie w 100. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na Wszechnicy Piastowskiej - późniejszym Uniwersytecie Poznańskim. Poza mszą św. w poznańskiej katedrze, uroczystym przemarszem przez miasto senatów i rad wydziałów uczelni, przy wejściu do rektoratu UAM wmurowana zostanie „kapsuła czasu”. Jak tłumaczył prof. Lesicki, specjalna konstrukcja zawierająca zapiski dla przyszłych pokoleń ma zostać otwarta dopiero za 100 lat – na 200-lecie Uniwersytetu.

Wśród wielu inicjatyw, które mają uświetnić jubileusz poznańskiej uczelni znalazły się m.in. okolicznościowe monety, znaczek pocztowy, albumy, a także zbiór opowiadań kryminalnych osadzonych w realiach historycznego Uniwersytetu Poznańskiego. Teksty do publikacji przygotują autorzy powieści kryminalnych – Joanna Jodełka, Ryszard Ćwirlej, oraz Piotr Bojarski.

Pod redakcją Andrzeja Niczyperowicza powstanie z kolei niecodzienna książka kucharska. W publikacji pod tytułem „Akademickie smaki – podróż przez tradycje kulinarne Uniwersytetu Poznańskiego”, znajdą się m.in. przepisy na popisowe dania rektorów i profesorów poznańskich uczelni.

„Jedną z inicjatyw będzie także tulipan o nazwie +Uniwersytet Poznański+. U hodowców w Holandii zamówiono już kilkadziesiąt cebulek tej specjalnej odmiany. Tulipany zostaną posadzone wokół budynków uniwersyteckich, aby w maju 2019 roku w symboliczny sposób przypominały o tej wielkiej rocznicy” - mówił Lesicki.

Retor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Jan Pikul podkreślił, że „Uniwersytet Poznański to przede wszystkim historia ludzi”. „To jest historia zarówno studentów Uniwersytetu, jego absolwentów, pracowników, ale też i mieszkańców Poznania. Organizatorzy obchodów, chcą aby obchody 100-lecia integrowały społeczność miasta Poznania. Stąd 100-lecie Uniwersytetu ma być też świętem wszystkich poznaniaków” – wskazał.

Jak mówił, z tego właśnie względu na początku czerwca przyszłego roku w centrum Poznania odbędzie się dwudniowe spotkanie plenerowe pod hasłem „Uniwersytety dla miasta i mieszkańców”. W programie spotkania zaplanowano m.in. różnego rodzaju pokazy, warsztaty, atrakcje i zabawy dla dzieci i rodzin, a także koncerty.

W ramach obchodów zaplanowano także m.in. Bieg 100-lecia, w którym uczestnicy będą przemierzać trasę poprzez kolejne epoki i historię Uniwersytetu. W programie znalazła się też Gala Sportu, w której wezmą udział wybitni sportowcy, absolwenci poznańskich uczelni.

Obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego odbywać się będą pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. W komitecie honorowym obchodów znaleźli się m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a także metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz prymas Polski abp Wojciech Polak. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024