25.03.2019
PL EN
07.05.2018 aktualizacja 07.05.2018

Międzynarodowa Agenda Badawcza ruszy w łódzkim Bionanoparku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W łódzkim Bionanoparku powstanie międzynarodowe naukowe centrum doskonałości związane z interdyscyplinarnymi badaniami innowacyjnych materiałów biopolimerowych. Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej w konkursie MAB PLUS przyznała grant jego utworzenie. Centrum ICRI-BioM ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Stworzenie takiej międzynarodowej jednostki badawczej - International Center for Research on Innovative Bio-based Materials (ICRI-BioM) - to wspólna inicjatywa łódzkich uczelni: Politechniki, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego, CBMM PAN oraz niemieckiego Instytutu Maxa Plancka z Moguncji, którego były dyrektor prof. Klaus Muellen jest współwnioskodawcą projektu.

"W Centrum będziemy koncentrować się na nowoczesnych materiałach pochodzenia polimero-bilogicznego, czyli skrzyżowaniem polimerów z materiałami biologicznymi. Stawiamy także na obliczenia teoretyczne, przewidywania właściwości i struktur takich materiałów z wykorzystaniem istniejącego w Bionanoparku unikalnego ARUZ-a, czyli +cyfrowej probówki+ posiadającej moc obliczeniową większą od superkomputerów" – zapowiada jeden ze współwnioskodawców projektu ICRI-BioM prof. Piotr Paneth z Politechniki Łódzkiej.

Zdaniem przedstawicieli PŁ, uzyskanie grantu, to kolejny krok na drodze wspólnych starań jednostek naukowych Łodzi do stworzenia w regionie liczącego się w świecie centrum doskonałości związanego z interdyscyplinarnymi badaniami innowacyjnych materiałów i wzmocnienia pozycji Łodzi w światowej nauce.

„Stworzenie w Łodzi instytucji badawczej o statucie Międzynarodowej Agendy Badawczej (MAB) oznacza przede wszystkim ściągnięcie do naszego miasta doskonałej kadry naukowej, światowych liderów w zakresie unikatowych, interdyscyplinarnych badań” – ocenił b. rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki.

To dzięki jego inicjatywie powstał zarówno wniosek MAB, jak i ogólnołódzki wniosek do konkursu Teaming for Excellence w ramach unijnego programu Horyzont 2020.

Zgodnie z regułami konkursu warunkiem realizacji grantu w pełnym wymiarze pięciu lat i w wysokości 35 mln zł jest wyłonienie w ciągu 1,5 roku w drodze międzynarodowego konkursu pierwszego dyrektora Centrum ICRI-BioM, którego osiągnięcia naukowe są na poziomie zaawansowanych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) oraz wyposażenie laboratorium polimerowego w odpowiedni sprzęt. Także kadra badawcza Centrum będzie wyłoniona w drodze międzynarodowego konkursu.

Przedstawiciele łódzkich uczelni liczą, że dzięki powstaniu Centrum ICRI-BioM możliwe będzie zaangażowanie wybitnych naukowców ze świata, którzy prowadzić będą wykłady dla studentów i doktorantów. Będzie to też miejsce dla praktyk studenckich i badań naukowych doktorantów oraz potencjalne źródło ich finansowania.

Obecnie trwają prace nad przyjęciem ostatecznej formy prawnej nowej instytucji.„Zakresu działalności nowej jednostki badawczej nie limitujemy w tej chwili. Widzimy w niej miejsce zarówno dla ekspertów od polimerów, jak i specjalistów od biomateriałów, biotechnologii i biologii. Symbioza tych nauk ma doprowadzić do tworzenia nowych, innowacyjnych materiałów” - dodał prof. Paneth.

Eksperci uznali złożony projekt za tak dobry, że FNP przyznała dofinansowanie bez względu na rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu Teaming for Excellence. Jednak sukces w tym konkursie pozwoliłby jeszcze bardziej wzmocnić Centrum, bowiem oznaczałby to dodatkowe 15 mln euro ze środków europejskich, co – zdaniem prof. Piotra Panetha - pozwoliłoby na zapewnienie jeszcze lepszego startu nowej jednostce badawczej.

Centrum ICRI-BioM ma zacząć działać jeszcze w tym roku w łódzkim Bionanoparku – jednym z najnowocześniejszych centrów badawczo-wdrożeniowych w tej części Europy. Laboratoria i pracownie bio- i nanotechnologiczne prowadzą tu badania m.in. dla przemysłu chemicznego, kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego czy paliwowego. Działają w nim naszpikowane nowoczesnym sprzętem laboratoria m.in. medycyny spersonalizowanej, autentykacji produktów, biosensorów i elektroniki organicznej czy symulacji molekularnych. Częścią tego ostatniego jest ARUZ - unikalny cyfrowy analizator rzeczywistych układów złożonych, posiadający moc obliczeniową przekraczającą możliwości tzw. superkomputerów.

Wyposażone w specjalizowane układy elektroniczne urządzenie potrafi realizować równolegle olbrzymią liczbę operacji logicznych, np. symulować reakcje chemiczne. Procesy badawcze, które - wykonywane innymi metodami - zajmują lata dzięki użyciu ARUZ-a mogą być skrócone do kilkunastu dni. 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019