19.02.2019
PL EN
10.05.2018 aktualizacja 10.05.2018

Rzeszów/Zjawiska fizyczne i świat mikro na wystawie fotografii naukowych

Autor: Paweł Pasterz Autor: Paweł Pasterz

Barwne, wielkoformatowe fotografie przedstawiające zjawiska fizyczne, efekty eksperymentów naukowych, ale też świat mikro w wielokrotnym powiększeniu, można oglądać od czwartku w Rzeszowie na wystawie fotografii naukowej.

Pokazane zdjęcia są pracami autorskimi pasjonatów nauki: Pawła Pasterza, Mikołaja Pasterza, Dominika Idziniaka i Dawida Marczewskiego.

Jak poinformowała PAP współorganizatorka ekspozycji Marlena Proszak 30 fotografii powstało w ciągu ostatnich trzech lat przy okazji tworzenia małych i większych spektakli popularnonaukowych, głównie w Pracowni Edukacji Nieformalnej Experymentarium 3Z w Rzeszowie. Na zdjęciach zarejestrowano zjawiska fizyczne i efekty eksperymentów naukowych.

„Każde z ujęć opowiada o jakimś wydarzeniu obserwowanym przez człowieka, a wykreowanym przez naturę. Są to ilustracje na granicy op-artu, abstrakcyjne kombinacje linii, dające geometryczne złudzenia optyczne, dynamiczne efekty świetlne, zmierzające do wywołania wrażenia głębi oraz ruchu rozwibrowaniem pola widzenia” – mówiła Proszak.

Na fotografiach można zobaczyć m.in. takie „magiczne spektakle, zatrzymane w kadrze” jak: wyładowanie elektryczne w rozrzedzonym gazie, rysunki „stworzone” przez punkt świetlny wygenerowany przy pomocy laserowego promienia, zjawisko indukcji elektromagnetycznej, wyładowanie koronowe z torusa klasycznego transformatora Tesli czy łuk elektryczny wytworzony przez urządzenie nazywane Drabiną Jakuba.

Są też zdjęcia powiększonego 60-krotnie świata mikro, w tym płatka storczyka, kropli krwi, ziarenka piasku, czy zwykłego kurzu.

„Jednym z najbardziej zaskakujących jest obraz w powiększeniu papieru toaletowego. Mało kto rozpoznaje, co widzi” – zwróciła uwagę Proszak.

Na wystawie znalazły się też obrazy, na których nie można od razu rozpoznać tego, co przedstawiają. Jednak po przesunięciu po ich powierzchni czarno-białego rastra (rodzaj szklanego filtra z namalowanymi czarnymi kreseczkami - PAP) ożywają, powodując złudzenie ruchu.

„Każde zdjęcie opowiada krótką historię o zjawisku, które prezentuje” – dodała współorganizatorka wystawy.

Wernisażowi ekspozycji, który odbył się w czwartek wieczorem, towarzyszył pokaz i degustacja kuchni molekularnej oraz pokaz naukowych etiud filmowych o wybranych zjawiskach fizycznych.

Wystawę Fotografii Naukowej można oglądać w „Galerii na Najwyższym Poziomie” Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Rzeszowie.

Od początku czerwca będzie ją można również obejrzeć na 9. Dniu Odkrywców w holu budynku V Politechniki Rzeszowskiej. A od września zostanie udostępniona szkołom i placówkom kultury jako ekspozycja czasowa. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019