17.02.2019
PL EN
16.05.2018 aktualizacja 16.05.2018

Prof. Ryszard Wójcicki otrzyma tytuł doktora h.c. Uniwersytetu Łódzkiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Ryszard Wójcicki otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego - zadecydował senat uczelni. Laureat zostanie uhonorowany m.in. za "światowy wymiar dorobku, który stawia profesora w gronie najwybitniejszych logików i filozofów nauki".

O przyznaniu najwyższej akademickiej godności wybitnemu naukowcowi z dziedziny logiki i filozofii poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy UŁ Paweł Śpiechowicz.

"Dorobek profesora Ryszarda Wójcickiego ma wymiar światowy i stawia go w gronie najwybitniejszych logików i filozofów nauki. (...) Związki prof. Wójcickiego z ośrodkiem łódzkim są silne i wszechstronne. Tu mieszkał przez wiele lat, do czasu przeniesienia się do Warszawy na początku lat 90-tych ubiegłego wieku" – napisał w swojej recenzji prof. Janusz Czelakowski z Uniwersytetu Opolskiego.

Wyróżniony przez UŁ uczony swoją pracę badawczą prowadził najpierw we Wrocławiu, w roku 1976 przeniósł się do Łodzi, a po upadku PRL zaczął pracę w stolicy. Pod koniec lat 60. XX wieku przejął kierownictwo Zespołu Logiki PAN we Wrocławiu i rozpoczął jego dynamiczną rozbudowę. Zreformował i unowocześnił pismo "Studia Logica", a także powołał do życia, w 1972 roku, pismo "Bulletin oh the Section of Logic".

Według innego recenzenta prof. Jacka Malinowskiego z Polskiej Akademii Nauk "genialne pomysły i globalne spojrzenie to dwie najważniejsze cechy działań podejmowanych przez profesora. Nie wszystkie z nich przetrwały próbę czasu, jednak przetrwało ich dostatecznie wiele aby zapewnić profesorowi trwałe miejsce w historii nauki".

Jak podkreślają wykładowcy łódzkiej uczelni, książki prof. Wójcickiego "Teorie w nauce. Wstęp do logiki, metodologii i filozofii nauki" oraz "Wykłady z logiki z elementami teorii wiedzy" są do dziś pracami niezwykle cenionymi, nie tylko przez badaczy zajmujących się obszarem filozofii. Prof. Wójcicki jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem komitetu sterującego Międzynarodowej Federacji Towarzystw Filozoficznych. Założył Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki.

Promotorem doktoratu będzie prof. Grzegorz Malinowski z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ.

Uniwersytet Łódzki, który w tym roku obchodzi 73. rocznicę istnienia, do tej pory uhonorował tytułami doktora honoris causa m.in. Tadeusza Kotarbińskiego, Karla Dedeciusa, Leszka Kołakowskiego, Józefa Tischnera, Jana Karskiego, Andrzeja Wajdę, Kazimierza Dejmka, Margaret Thatcher, Władysława Bartoszewskiego, Jose Barroso, Aarona Ciechanovera, Amosa Oza, Krzysztofa Zanussiego, Umberto Eco oraz Krzysztofa Pomiana, a ostatnio ks. Adama Bonieckiego. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019