25.03.2019
PL EN
17.05.2018 aktualizacja 17.05.2018

Centrum Druku 3D i Wzornictwa zostało otwarte na Politechnice Koszalińskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Centrum Druku 3D i Wzornictwa, które od środy oficjalnie działa na Politechnice Koszalińskiej, wyposażone jest obecnie w 20 drukarek 3D i skaner 3D. Służy przede wszystkim studentom mechatroniki, inżynierii biomedycznej i materiałowej.

Centrum Druku 3D i Wzornictwa mieści się na Wydziale Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej. W środę zostało oficjalnie otwarte.

Centrum jest wyposażone w 20 nowoczesnych drukarek 3D i skaner 3D. Łączny ich koszt to ok. 270 tys. zł, z których 50 tys. zł przekazała Politechnika Koszalińska, a 220 tys. zł dały samorządy Koszalina, Karlina i gminy Kołobrzeg oraz firmy z regionu.

"Jestem inżynierem i wszystkie nowinki technologiczne chłonę jak gąbka, a w 2013 r. druk 3D to była nowinka. W 2015 r. zaczęliśmy o tym centrum myśleć i dziś możemy je otworzyć" – poinformował PAP prorektor ds. studenckich PK ,nauczyciel akademicki na Wydziale Technologii i Edukacji i inicjator powstania Centrum prof. Tomasz Królikowski.

"Myślę, że studenci są zadowoleni z powstania Centrum. Już z niego korzystają. Uczą się tu bardzo nowych technologii, uczą się programować te drukarki, więc na rynek pracy wejdą z nowym zawodem - drukarz 3D. Myślę, że za rok czy dwa na takich absolwentów będzie zapotrzebowanie. Drukarz będzie musiał programować, projektować w 3D, drukować oraz złożyć drukarkę. To będzie zupełna inna forma zawodu" – zapewnił prof. Królikowski.

Centrum powstało przede wszystkim z myślą o studentach mechatroniki, inżynierii biomedycznej oraz inżynierii materiałowej, ale także tych kształcących się na kierunkach: mechaniki i budowy maszyn, informatyki, budownictwa i wzornictwa.

"Mamy też działające międzywydziałowe koło naukowe, więc każdy student do niego zapisany ma prawo tutaj przyjść, uczestniczyć w zajęciach z programowania, sterowania, tworzenia modeli. Studenci sami przerabiają te drukarki, sami je tworzą i właściwie robią swoje prototypy tych maszyn. Dzięki takiej nauce na błędach tworzą działające modele" – dodał nauczyciel akademicki na Wydziale Technologii i Edukacji PK mgr inż. Remigiusz Knitter.

Powstałe Centrum umożliwi też prowadzenie działalności badawczej i świadczenie przez uczelnię komercyjnych usług dla firm, które w tym miejscu będą mogły realizować swoje projekty. Centrum już współpracuje z koszalińskimi szkołami.

Drukarki 3D pozwalają na dość szybkie prototypowanie i tworzenie dowolnych, trójwymiarowych przedmiotów. Ich wytworzenie w inny sposób byłoby czasochłonne i drogie. Technologia druku przestrzennego jest dzisiaj szeroko stosowana w medycynie, przemyśle, budownictwie, wojsku, nauce. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019