18.02.2019
PL EN
16.05.2018 aktualizacja 17.05.2018

W czwartek początek Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W czwartek w samo południe na Rynku Głównym w Krakowie rozpocznie się uroczyście XVIII Festiwal Nauki i Sztuki. Impreza potrwa do soboty, a jej celem jest m.in. ukazanie praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i innowacyjności oraz ich wpływu na jakość życia.

Festiwal jest organizowany od 2001 roku przez uczelnie akademickie i instytuty Polskiej Akademii Nauk. W tym roku głównym organizatorem jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Patronem XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki jest wybitny polski psychiatra prof. Antoni Kępiński, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku.

„Dorobek naukowy Profesora dowodzi jak wielki jest potencjał ludzkiego intelektu. W tej edycji Festiwalu chcemy zwrócić szczególną uwagę na nieograniczone możliwości, ale i odpowiedzialność człowieka, który zmienia świat dzięki nauce, innowacjom czy nowym technologiom. Hasłem przewodnim Festiwalu uczyniliśmy więc +Moc rozumu+” - informują organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie.

Podczas trzech festiwalowych dni nauka wychodzi z sal wykładowych i laboratoriów na krakowski Rynek Główny, który zmieni się w Festiwalowe Miasteczko Naukowe. Na powierzchni 1300 m2 rozlokowanych będzie 40 namiotów wystawienniczych. Wszyscy zainteresowani będą mieli okazję oglądać doświadczenia naukowe, poznawać nowe technologie, uczestniczyć w konkursach organizowanych przez uczelnie i instytuty naukowe, a także zaproszonych do współpracy partnerów. W centralnym miejscu Miasteczka usytuowana jest scena, na której odbywają się konkursy, prezentacje, pokazy, występy artystyczne – zapowiadają organizatorzy.

17 i 18 maja Miasteczko będzie otwarte dla odwiedzających od 11.00 do 18.00, a w sobotę 19 maja od 11.00 do 17.00.

Poza tym, uczelnie i instytuty współorganizujące festiwal udostępnią pracownie i laboratoria naukowe w swoich obiektach. Wśród zaplanowanych atrakcji znalazły się m.in. próba pobicia rekordu świata w grupowym łapaniu cząstek smartfonami, prezentacja mobilnego filtru antysmogowego w całości wykonanego z roślin, italianistyczna gra terenowa, budowanie spektroskopu czy lepienie bałwana przy temperaturze +20°C.

Przygotowano także część artystyczną programu, m.in. pierwszego dnia Festiwalu (17 maja) o godz. 19.00 na Scenie im. St. Wyspiańskiego w Akademii Sztuk Teatralnych będzie można zobaczyć pokaz pracy egzaminacyjnej studentów III r. Wydziału Aktorskiego pt. „W klubie na Jazzowej”. Na zakończenie, w sobotę 19 maja o godz. 18.00 w Hallu Głównym AGH, w koncercie finałowym festiwalu zaprezentuje się Orkiestra Dęta z Akademii Muzycznej w Krakowie.

„Nowością tegorocznej edycji jest wprowadzenie do kalendarza wydarzeń festiwalowych Turnieju Szachowego. O Puchar XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki walczą drużyny, reprezentujące uczelnie akademickie Krakowa i instytuty PAN, zaangażowane w organizację Festiwalu. Zwycięzców poznamy 19 maja, czyli ostatniego dnia Festiwalu. Wręczenie nagród dla laureatów odbędzie się na scenie w Rynku Głównym. Tego samego dnia i w tym samym miejscu miłośnicy +królewskiej gry+ będą mieli możliwość rozegrania symultanicznej partii z arcymistrzem szachowym” – informują organizatorzy.

Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na stronie: www.fnis.pl

Serwis PAP – Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Festiwalu.

PAP - Nauka w Polsce

agt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019