05.07.2020
PL EN
26.05.2018 aktualizacja 26.05.2018

Wieczorne korzystanie z tabletów zaburza sen

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Korzystanie wieczorową porą z tabletów i laptopów emitujących jasne światło może tłumić wydzielanie melatoniny (hormonu regulującego sen i czuwanie), przesuwać porę kładzenia się spać oraz osłabiać czujność następnego dnia rano - wynika z badania przeprowadzonego w Harvard Medical School.

Artykuł na ten temat pojawił się w najnowszym wydaniu czasopisma „Physiological Reports” (https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.14814/phy2.13692).

W randomizowanym badaniu wzięło udział 9 zdrowych dorosłych osób. Przez 5 wieczorów zapewniono im przed snem nieograniczony dostęp do tabletów emitujących jasne światło, a w kolejnych kilka wieczorów nie mogli korzystać z tabletów, a jedynie czytać przed zaśnięciem teksty drukowane.

Okazało się, że wieczorami, w które uczestnicy używali tabletów, pora kładzenia się spać była średnio o pół godziny późniejsza niż wtedy, gdy przed snem czytali jedynie książki i gazety. Także poziom melatoniny w ich organizmie był wówczas niższy, a proces zasypiania trwał wyraźnie dłużej. Sami badani ocenili, że podczas korzystania z tabletów byli mniej senni wieczorem, za to mniej czujni w pierwszej godzinie po przebudzeniu następnego ranka.

„Odkrycia te dostarczają kolejnych dowodów na to, że emitujące światło urządzenia elektroniczne mają działanie biologiczne - mówi dr Jeanne Duffy, współautorka omawianego badania. - Korzystanie z tego typu sprzętów późnym wieczorem może opóźniać decyzję o kładzeniu się spać i sprawiać, że będziemy bardziej senni i mniej efektywni następnego ranka. A to z kolei ma wpływ na zdrowie, wydajność i bezpieczeństwo użytkowników”.(PAP)

kap/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020