Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
25.05.2018 aktualizacja 25.05.2018

W Lublinie stanie pomnik ks. I. Radziszewskiego - założyciela KUL

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 11.06.2010 Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 11.06.2010

Pomnik założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego stanie w Lublinie. W czwartek rada miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na postawienie pomnika.

Pomnik ma być odsłonięty jeszcze w tym roku, w którym to przypada jubileusz 100-lecia KUL. „Jedną z kilku rozważanych dat jest 8 grudnia, a więc kolejna rocznica pierwszej inauguracji roku akademickiego” – powiedziała rzeczniczka KUL, Lidia Jaskuła.

Pomnik ma stanąć w pobliżu uczelni - na skwerze abp. Józefa Życińskiego, u zbiegu ul. Radziszewskiego i Alei Racławickich. To obszar w centrum Lublina, sąsiadujący z niedawno zbudowanym gmachem Centrum Spotkania Kultur i Placem Teatralnym.

Monument ma być wyrazem wdzięczności i pamięci mieszkańców Lublina o założycielu KUL. Będzie miał formę figury ks. Radziszewskiego, odlanej z brązu, ustawionej na postumencie z czerwonego granitu o wysokości jednego metra. Autorem projektu jest prof. Jerzy Fober. Pomnik ma być sfinansowany ze środków Fundacji Rozwoju KUL. Koszt wykonania wszystkich prac związanych z budową pomnika oraz zagospodarowania terenu, wraz z dokumentacją, ma się zamknąć w kwocie 350 tys. zł.

Ks. Idzi Radziszewski (1871-1922) był filozofem, rektorem Akademii Duchownej w Petersburgu. Pochodził ze zubożałej szlachty, urodził się w Bratoszewicach, ukończył Seminarium Duchowne we Włocławku. Studiował na uniwersytecie katolickim w Leuven, odbywał podróże naukowe do Anglii, Francji, Włoch, Austrii, Niemiec i Szwajcarii.

W 1918 r. założył Katolicki Uniwersytet Lubelski. W koncepcji ks. Radziszewskiego uczelnia miała kształtować kadrę inteligencji katolickiej, zdolną do kierowania życiem kraju, który właśnie odzyskał niepodległość. KUL miał też przyczyniać się do pogłębiania świadomości religijnej w całym społeczeństwie.

Przed wybuchem II wojny światowej kadra naukowa KUL liczyła 67 osób, a studentów było niespełna 1,5 tys. Po wojnie, do zmiany ustroju w Polsce w 1989 r., pozostawał KUL specyficzną uczelnią, otwarcie przyznającą się do katolickości, niezależną od obowiązującej ideologii.

Obecnie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II na ośmiu wydziałach i ponad 40 kierunkach studiów kształci przeszło 12 tys. studentów. Ponad 700 osób to cudzoziemcy. Kadra KUL liczy blisko dwa tysiące osób, w tym 1050 nauczycieli akademickich, z których 435 to samodzielni pracownicy naukowi. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024