22.05.2019
PL EN
25.05.2018 aktualizacja 25.05.2018

Koszalin/ PWSZ dostanie 500 tys. zł od samorządu na poprawę infrastruktury

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Koszalińska PWSZ może liczyć na 500 tys. zł z budżetu miasta na budowę sali gimnastycznej i przebudowę pomieszczeń uczelni na aulę, o ile na tę inwestycję - wartą ponad 13 mln zł - pozyska unijną dotację w ramach RPO. W czwartek radni podjęli stosowną uchwałę.

PWSZ w Koszalinie będzie się ubiegać o unijną dotację w ramach RPO na budowę sali gimnastycznej i przebudowę pomieszczeń uczelni na aulę wykładową.

Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 13 mln zł. Unijna dotacja to 85 proc. tej kwoty. Reszta, czyli prawie 2 mln zł, to tzw. wkład własny, którego ta nie ma i dlatego o pomoc finansową w kwocie do 500 tys. zł jej rektor Jan Kuriata zwrócił się do samorządu Koszalina. Wsparcie miałoby zostać udzielone w 2020 r., jednak uchwała intencyjna jest potrzebna przy składaniu wniosku do RPO.

Ten wymóg tłumaczył jej podejmowanie podczas sesji Rady Miasta Koszalin w czwartek. Uchwała została przyjęta większością głosów.

Zgodnie z informacją przekazaną podczas sesji, radni Sejmiku WZ już uchwałę intencyjną podjęli wcześniej, wyrażając zgodę na przekazanie PWSZ w Koszalinie kwotę do 600 tys. zł. Pozostałe pieniądze, potrzebne uczelni na tzw. wkład własny, mają pochodzić z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak poinformował na sesji rektor Kuriata nowa sala gimnastyczna jest potrzebna, ponieważ obecna "nie spełnia standardów". Nowy obiekt ma też posiadać dodatkowe pomieszczenia do prowadzenia zajęć z ratownictwa medycznego czy fizjoterapii. Miałby stanąć na terenie przylegającym do ul. Chałubińskiego. Natomiast aula wykładowa mogłaby pomieścić 150 osób.

Rektor przekonywał, że ta inwestycja poprawi jakość kształcenia i przyczyni się do rozwoju uczelni. Na sali pojawiły się jednak głosy radnych, którzy poddawali w wątpliwość to, czy tak kosztowna inwestycja, wymagająca późniejszego utrzymania, jest niezbędna uczelni kształcącej ok. 600 studentów. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019