Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
03.06.2018 aktualizacja 03.06.2018

Dinozaury z łupieżem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ślady łupieżu sprzed 125 mln lat odkryto w piórach dinozaurów – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Communications”.

Ślady łupieżu odkryto w skamieniałościach pierzastych dinozaurów i wczesnych ptaków sprzed ok. 125 mln lat. „Co ciekawe, ten skamieniały łupież jest niemal identyczny z łupieżem u dzisiejszych ptaków” - opisuje prowadząca badania, paleontolog Maria McNamara z University College Cork w Irlandii.

Upierzone dinozaury pozbywały się więc starego naskórka stopniowo, pod postacią płatków łupieżu, a nie jak wiele dzisiejszych gadów – w formie jednego dużego kawałka.

Naukowcy badali pod mikroskopem elektronowym próbki łupieżu pochodzące od dzisiejszych ptaków i ssaków oraz skamieniałe prehistoryczne próbki.

„Skamieniałe komórki zachowały się znakomicie, można rozpoznać drobne detale aż do poziomu włókien keratynowych w nanoskali” - opisuje McNamara.

Zespół analizował ślady łupieżu u takich dinozaurów, jak mikroraptor, beipiaozaur i sinornithozaur, u wczesnego ptaka konfuciusornisa, jak również u dzisiejszych ptaków i ssaków.

Zdaniem autorów, ta właściwość naskórka polegająca na wytwarzaniu łupieżu, mogła wyewoluować w środkowym okresie jurajskim, kiedy pojawiło się ogromne zróżnicowanie ptaków i opierzonych dinozaurów.

Więcej: www.ucc.ie/en/news/dino-bird-dandruff-research-head-and-shoulders-above-rest.html

(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024