26.06.2019
PL EN
05.06.2018 aktualizacja 07.06.2018

Nowa metoda wizualizacji wyników wyszukiwania w internecie

Na zdjęciu Jarosław Andrzejczak. Fot. archiwum własne Na zdjęciu Jarosław Andrzejczak. Fot. archiwum własne

Informacji w internecie można szukać szybciej i wygodniej. Może w tym pomóc innowacyjna metoda interaktywnej wizualizacji informacji wyszukiwanych w internecie, opracowana przez łódzkiego naukowca.

Zdaniem twórcy rozwiązania pozwoli ono skrócić czas dotarcia do wyszukanych informacji i zwiększy wygodę wyszukiwania.

Użytkownicy internetu codziennie spotykają różnego rodzaju wykazy wyników wyszukiwania (ang. Search Engine Result Page – SERP): czy to wpisując hasła w wyszukiwarkę Google, poszukując książki w bibliotece przez system online czy przeglądając treści serwisu informacyjnego. Jednocześnie sposób prezentacji wyników nie zmienił się praktycznie od momentu powstania pierwszej wyszukiwarki w latach 90. ubiegłego wieku. Nadal jest to interfejs tekstowy wykorzystujący listy i tabele.

Ludzie wytwarzają dziś coraz więcej informacji, zwłaszcza cyfrowych. Dlatego formy ich prezentacji w postaci tabel, list i wykresów stają się - zdaniem dr dr inż. Jarosława Andrzejczaka z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ - w wielu przypadkach niewystarczające. Rozwój internetu sprawił bowiem, że źródeł informacji, a co za tym idzie - wyników dla danego zapytania w wyszukiwarce, jest wielokrotnie więcej, niż w momencie opracowywania wyglądu wyników wyszukiwania (SERP).

Łódzki informatyk opracował metodę interaktywnej wizualizacji informacji Cassiopeia Graph, która – jego zdaniem - łączy zalety zarówno klasycznych SERP jak i wizualizacji informacji, jednocześnie eliminujący wady statycznych list wyników wyszukiwania.

"Moje rozwiązanie wykorzystuje potencjał percepcji wzrokowej człowieka w procesie wyszukiwania i filtracji informacji; pokazuje najbardziej dopasowane odpowiedzi do zapytania w wyszukiwarce. Dotychczasowa zwykła lista zostaje uzupełniona o wizualizację, reprezentację graficzną, która w sposób obrazowy prezentuje wyniki. Można powiedzieć, że w ten sposób obraz zastępuje tysiąc wyników" - wyjaśnił naukowiec.

Dr Andrzejczak opracował graficzną metodę prezentacji wyników wyszukiwania bez konieczności stronicowania, sposoby interakcji, metodę autonomicznej organizacji obiektów w przestrzeni wizualizacji oraz metodę prezentacji powiązań między obiektami.

Przeprowadzone testy wykazały, że autorska metoda umożliwia szybsze wyszukanie informacji. "Użytkownicy wyszukiwali informacji średnio trzykrotnie szybciej, używając Cassiopeia Graph, niż korzystając z klasycznych SERP tj. lista wyników Google" - zaznaczył.

Jak podkreślił, jego autorską metodę cechuje także znacznie wyższa (niż w przypadku klasycznych SERP) skuteczność i mniejszy odsetek popełnianych błędów. Dodatkowo sprawdza się ona zarówno na przeglądarkach desktopowych, jak i na urządzeniach mobilnych.

"Bardzo pozytywne opinie uczestników testów oraz same wyniki pozwalają zakładać, że istnieje szansa, by ta metoda wizualizacji wyników wyszukiwania stała się w przyszłości alternatywą dla statycznych list wyników wyszukiwania. Pozwoli skrócić czas dotarcia do informacji i zwiększy wygodę jej wyszukiwania” - ocenił dr Jarosław Andrzejczak. 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019