Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
07.06.2018 aktualizacja 07.06.2018

Warszawa/ Wręczono “Kryształowe Brukselki” za sukcesy w programach unijnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jednostki naukowe, firmy, samorząd, organizacja non-profit i naukowiec realizujący z sukcesem projekty w ramach Programów Ramowych Badań i Innowacji UE otrzymali "Kryształowe Brukselki". Gala wręczenia nagród odbyła się w środę w Warszawie.

W tym roku nagrodę przyznano w ośmiu kategoriach. Nominowanych było 35 instytucji ze świata nauki i biznesu oraz 6 naukowców.

Organizatorem konkursu jest Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych (KPK PB) UE. Nagrodę “Kryształowej Brukselki” przyznaje kapituła pod przewodnictwem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

“Z całą pewnością udział w Horyzoncie 2020 czy w grantach ERC (Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych - PAP) nie odzwierciedla potencjału polskiej nauki, instytutów badawczych, polskich naukowców, co nie znaczy, że nie wydarzyło się bardzo dużo dobrego - wydarzyło się dużo dobrego. Dowodem na to, że da się, są wszyscy nominowani, a za chwilę też laureaci Kryształowej Brukselki” - mówił w czasie środowej gali wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Wiceszef resortu przypomniał, że Polska przygotowuje się obecnie do pozyskiwania środków z nowego programu ramowego - Horizon Europe.

“Jestem przekonany, że w przyszłości będziemy jeszcze aktywniejsi i jeszcze sprawniejsi w pozyskiwaniu projektów, dzięki takim instytucjom jak KPK” - dodał.

W kategorii “nauka - uczelnie” najlepszy okazał się Uniwersytet Warszawski. Uczelnia brała udział w 263 projektach jako partner podmiotów m.in. z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Naukowcom związanym z UW przyznano aż 14 prestiżowych grantów ERC.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP okazał się najlepszy w kategorii “nauka – instytuty badawcze”. Instytucja uczestniczyła w 5., 6., 7. Programach Ramowych oraz w Horyzoncie 2020. W sumie pozyskała ponad 9 mln euro.

Laureatem w kategorii “nauka - instytuty naukowe PAN” został Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, w którego strukturę wchodzi Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Wysokość pozyskanego dofinansowania przez instytut wyniosła blisko 44,5 mln euro.

W kategorii “biznes – małe i średnie przedsiębiorstwa” zwycięzcą okazała się firma ITTI Sp. z o.o., która realizowała projekty m.in. w ramach obszarów: Bezpieczeństwo, Środowisko, Technologie społeczeństwa informacyjnego. Pozyskała dofinansowanie na kwotę ponad 10 mln euro.

Najlepiej ocenionym w kategorii “biznes – duże przedsiębiorstwa” został Mostostal Warszawa SA. Firma pozyskała dofinansowanie w kwocie ponad 5,6 mln euro.

Miasto Stołeczne Warszawa zwyciężyło w kategorii “administracja samorządowa”. Metropolia pozyskała w ramach 7. Programu Ramowego oraz Horyzontu 2020 ponad 1,7 mln euro.

W kategorii “podmioty non-profit” najlepsza okazała się organizacja FundingBox Accelerator Sp. z o.o., która realizuje przede wszystkim granty kaskadowe, oferując wsparcie innowacyjnym start-upom.

Nagrodę indywidualną w tym roku otrzymał prof. UW dr hab. Piotr Sankowski. Jako jedyny dotąd naukowiec pracujący na polskiej uczelni, zdobył 3 granty ERC. Jego badania dotyczyły m.in. projektowania i analizowania szybkich algorytmów aproksymacyjnych dla problemów obliczeniowo trudnych.

Jury przyznało w tym roku nagrodę specjalną dr. inż. Andrzejowi Siemaszko, który był inicjatorem i dyrektorem KPK PB UE w latach 1999-2014.

Jak poinformowało KPK PB UE w przesłanym PAP komunikacie, tegoroczna edycja konkursu miała szczególny charakter, ponieważ obejmowała okres 20 lat uczestnictwa Polski w programach ramowych UE.

Nagrody “Kryształowej Brukselki” przyznawane są od 2001 r. za sukcesy w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE. To prestiżowe wyróżnienie za innowacyjność oraz wkład w rozwój polskiej nauki i gospodarki.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ son/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024