Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.06.2018 aktualizacja 09.06.2018

Genetyczna metoda walki z bakteriami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy opracowali nową metodę walki z bakterią Clostridium dificile poprzez wyciszanie jej genów. Dzięki temu możliwe będzie pozbycie się niechcianych mikrobów, przy jednoczesnym zachowaniu korzystnych bakterii wchodzących w skład mikrobiomu jelitowego - informuje "Journal of Antibiotics".

Do nadmiernego namnożenia C. dificile w jelicie grubym dochodzi często w wyniku stosowania antybiotyków o szerokim spektrum działania, które zabijają zarówno złe, jak i dobre baterie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii (USA) stworzyli trzy nowe rodzaje antybiotyków, które selektywnie niszczą C. dificile poprzez blokowanie ekspresji genów niezbędnych do jej przetrwania.

Bakterie C. dificile są obecne w mikrobiomie jelitowym człowieka, jednak, jeśli jest on zdrowy, ich liczba jest kontrolowana. Gdy antybiotyki niszczą bakterie "stojące na straży", poziom bakterii C. dificile zaczyna wzrastać w sposób niekontrolowany, powodując infekcję.

Nowe leki stworzono z dwóch komponentów: oligonukleotydów antysensownych wiążących się z materiałem genetycznym bakterii oraz wektora transportującego je do celu.

"Te leki koncentrują się na niszczeniu jedynie bakterii C. dificile i pozostawiają pozostałe bakterie bez szwanku. Wciąż pracujemy nad udoskonaleniem tych preparatów, aby móc w końcu przeprowadzić testy kliniczne" - mówi autor badań dr Arun Sharma.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024