23.05.2019
PL EN
08.06.2018 aktualizacja 08.06.2018

Rzeszów/9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wbijanie gwoździa bananem, znikające szkło, metal z pamięcią, loty na symulatorze, samoloty bezzałogowe - to niektóre z atrakcji 9. edycji Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który rozpocznie się w sobotę w Rzeszowie.

Jak co roku organizatorzy w ramach wydarzenia, które tym razem odbędzie się przy Politechnice Rzeszowskiej, a w nie centrum miasta, zapewniają uczestnikom interaktywne prezentacje, konkursy, wystawy i wykłady, na które wstęp jest wolny.

Jak przypomniała organizatorka projektu Marlena Proszak, jest to cykliczna impreza popularyzująca naukę i technikę w formie rodzinnego pikniku, adresowana do dzieci, młodzieży szkolnej i rodziców. Jej celem jest zwiększenie zainteresowania nauką i techniką, a także nowoczesnymi metodami przekazywania wiedzy, poprzez interaktywne pokazy i warsztaty.

"Założeniem jest atrakcyjne ukazanie procesów, zjawisk i obowiązujących praw natury, a także osiągnięć nauki i techniki, aby rozbudzić naturalną ciekawość świata, pokazać naukę i technikę jako źródło ciekawych i intrygujących poszukiwań i samorealizacji. Może też pod wpływem uczestnictwa młodzież, dzieci zdecydują o wyborze drogi kariery zawodowej, np. jako przyszli inżynierowie, technicy, lekarze” – zauważyła organizatorka.

Podobnie jak w latach minionych strefa pikniku zostanie podzielona tematycznie. „Każdy znajdzie tam coś dla siebie, ponieważ przygotowujemy ucztę dla wszystkich: i dla stałych bywalców, którzy w interaktywnej formie edukacji się rozsmakowali i dobrze wiedzą, czego szukać w menu, i dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jakie przysmaki nauki lubią najbardziej. Inspirować, a nie tylko uczyć - to nasza pierwotna dewiza realizowana już prawie dekadę” – podkreśliła Proszak.

W Pasażu Techniki znajdą się atrakcje na lądzie i w powietrzu, szczególnie dla miłośników pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki. Będzie tam można zobaczyć m.in. samoloty bezzałogowe, najsłynniejszy bombowiec z okresu międzywojennego PZL 37B Łoś, symulatory statków powietrznych RC i lekkie modele samolotów do samodzielnego montażu, czy symulator treningowy, na którym będzie można poznać wrażenia towarzyszące lotom na pokładzie prawdziwego szybowca.

Ci, którzy wolą podróżować po ziemi, będą mogli zobaczyć elektryczny pojazd zbudowany na bazie popularnego kiedyś Fiata Cinquecento. Poza tym, będzie można sprawdzić wytrzymałość różnych materiałów, obejrzeć ich strukturę pod mikroskopem, zobaczyć, jak zachowuje się metal pamiętający swój kształt i zmieniający go pod wpływem temperatury, zapoznać się z robotami, manipulatorami i zaawansowaną elektroniką.

W Pasażu Nauki będzie można tworzyć chmury, przestrzenne figury z dobrze znanych mydlanych baniek, poznać zjawisko refrakcji i sprawić, czy szklany element naprawdę zniknie, oraz sprawdzić, czy przedmioty lewitują. Pojawią się tam też transformatory Tesli, drabina Jakuba, lampy plazmowe, generatory Van de Graaffa oraz... burze z piorunami. Chętni będą mogli sprawdzić, do czego może być przydatna biotechnologia w kuchni, podsłuchać o zdrowych przekąskach i owocowej wodzie, zbadać analizę składu swojego ciała, wbić gwóźdź bananem lub poobserwować plamy słoneczne.

Skwer Historii przeniesie uczestników aż w czasy paleolitu - z tego właśnie okresu pochodzą najstarsze zabytki, których repliki będzie można tam zobaczyć. Będzie można wziąć udział we wspólnych mini wykopaliskach, ulepić naczynia gliniane dawnymi metodami. Grupy rekonstrukcji historycznych zaprezentują dawne stroje, przedmioty codziennego użytku, a także uzbrojenie ochronne i ofensywne od wczesnego średniowiecza po XIX wiek.

Nie zabraknie także widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych różnych typów i naciągów. Będzie można posłuchać też muzyki z minionych epok, poznać nieco egzotyki w tym: kopie strojów, zbroi i uzbrojenia z feudalnej Japonii, techniki walk i zobaczyć efektowne pojedynki samurajów.Malarstwo, rzeźba, metaloplastyka i kowalstwo artystyczne i ceramika będą czekać na zainteresowanych w Pasażu Kultury i Sztuki. Tu będzie można poznać wnętrze pianina wykonanego ze szkła, sprawdzić, jak działa fortepianowa klawiatura, a także zbudować model fortepianu w wymiarze 3D. Obecna będzie także kultura fizyczna i sztuka walki, pokazy siły, ruchu, koncentracji.

Proszak zaznaczyła, że w czasie tegorocznego pikniku zostaną zaakcentowane dwie rocznice, przypadające w tym roku: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 160 lat kolei w Rzeszowie.

Z tej drugiej okazji w sobotę na pikniku pojawi się pojazd szynowo–drogowy UniRoller-S, będzie można przypomnieć sobie świat małej kolei na ruchowej makiecie szkolnej, służącej do nauki prowadzenia pociągów i sterowania ruchem kolejowym.

Natomiast w niedzielę w okolicy rzeszowskiego Dworca Głównego PKP będzie można zobaczyć i poznać technikę kolejową i komunikacyjną w rzeczywistych rozmiarach i zobaczyć klasyczne drezyny kolejowe, pojeździć szynosbusem PolRegio, na którego pokładzie zademonstrowane zostaną proste eksperymenty, które pomogą zaobserwować klasyczną fizykę w ruchu.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019