23.05.2019
PL EN
08.06.2018 aktualizacja 08.06.2018

Piknik naukowy na 10-lecie Kieleckiego Parku Technologicznego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Eksperymenty naukowe, warsztaty geologiczne, gry i zabawy związane z kosmosem, pokazy sztuk walki i spektakl teatralny – to niektóre z atrakcji sobotniego pikniku popularnonaukowego, organizowanego z okazji 10-lecia Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT).

Wydarzenie odbędzie się w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń, funkcjonującym przy Energetycznym Centrum Nauki KPT, przy ulicy Olszewskiego w Kielcach.

Na uczestników imprezy - dzieci i ich rodziców – czekać będą edukatorzy centrum, z warsztatami z chemii, fizyki, biologii czy astronomii. Z kolei Geopark Kielce zaprasza na warsztaty szlifierskie skał i skamieniałości z regionu świętokrzyskiego. Uczestnicy zajęć będą mogli je potem oglądać pod mikroskopem.

W Laboratorium Profesora Pytalskiego będzie można dowiedzieć się ciekawostek o ciśnieniu atmosferycznym. Uczestnicy pikniku będą mogli także wziąć udział w rywalizacji, za pomocą urządzenia wykorzystującego technologię odczytu fal mózgowych EEG - dzięki dużej koncentracji umysłu, można sterować piłeczkami, znajdującymi się w urządzeniu.

W Kosmicznej Stacji Dizajnu odpalona zostanie rakieta, a na dzieci czeka malowanie kosmicznego krajobrazu i zabawa "magicznym", księżycowym piaskiem.

Kieleccy policjanci zaplanowali zajęcia dotyczące zasad bezpieczeństwa, obowiązujących podczas spędzania wolnego czasu i poruszania się po drogach. Dla dzieci przygotowali m. in. Miasteczko Umiejętności Drogowych "Autochodzik", wielkie policyjne puzzle czy możliwość zrobienia odbitki linii papilarnych. Dorośli będą mogli spróbować pokonać slalom w alkogoglach – okularach demonstrujących jak odbiera się otoczenie, będąc pod wpływem alkoholu.

W strefie malucha – dla przedszkolaków - animatorzy będą malowali twarze i nauczą skręcania balonowych stworków. Będzie kącik plastyczny, a towarzystwa ma dotrzymywać robot edukacyjny, dzięki któremu można poznać podstawy programowania.

Pokazy popularnonaukowe - chemiczne i dotyczące dźwięku - zostaną zaprezentowane także na piknikowej małej scenie. Z kolei na dużej scenie aktorzy kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" przedstawią spektakl "O Wilku i Czerwonym Kapturku". Wystąpi tu także taneczny zespół hip-hopowy Fresh Stuff Kids, a pokaz sztuk walki zaprezentują przedstawiciele Akademii Muay Thai. Będzie też pokaz zumby i trening na trampolinach.

Goście przedsięwzięcia na specjalnie przygotowanym stoisku będą mogli dowiedzieć się, czym na co dzień zajmuje się Kielecki Park Technologiczny. Częścią wydarzenia będzie m. in. plenerowa wystawa pokazująca najważniejsze momenty w historii instytucji – na tablicach znajdą się fotografie z opisami najciekawszych wydarzeń i projektów, które do tej pory realizował park.

Wstęp na sobotnie atrakcje w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń jest bezpłatny. W dniu wydarzenia do KPT będzie można dojechać specjalnie uruchomioną miejską linia autobusową. Odwiedzający imprezę będą mieli także do dyspozycji strefę gastronomiczną.

Można będzie też zwiedzić samo Energetyczne Centrum Nauki KPT. Na ekspozycji zaaranżowanej na starą fabrykę, znajduje się 28 interaktywnych urządzeń do samodzielnego eksperymentowania. Placówkę podzielono na trzy tematyczne strefy: "ogień i ziemia", "powietrze i woda" oraz "człowiek". Odwiedzający mogą się tu dowiedzieć m.in., skąd bierze się ropa naftowa, czy da się uruchomić ważący ponad 750 kg kołowrót korzystając jedynie z siły własnych mięśni lub sprawdzić, jak działają elektrownie wodne.

Kielecki Park Technologiczny powołano w 2008 r. Otwarcie jego obiektów - inkubatora w 2011 r. i centrum technologicznego w 2012 r. - było współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość tego projektu, realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych. Za kolejne 120 mln zł - dzięki dofinansowaniu z tego samego programu - KPT zbudował m.in. zespół inkubatorów oraz trzy hale produkcyjne. Powstało też m.in. Energetyczne Centrum Nauki i Centrum Szybkiego Prototypowania LabDesign. W KPT działa ponad 200 podmiotów gospodarczych. (PAP)

Autor: Katarzyna Bańcer

ban/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019