20.05.2019
PL EN
12.06.2018 aktualizacja 12.06.2018

W sobotę w Instytucie Polskim w Berlinie odbyła się "Długa Noc Nauki"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Najciekawsze polskie wynalazki, innowacje i osiągnięcia naukowe z zakresu nowych technologii w 2017 r. zaprezentowano w sobotę w czasie „Długiej Nocy Nauki” w Instytucie Polskim w Berlinie. W imprezie wzięło udział ponad 200 osób.

„Długa Noc Nauki” to cieszące się wielką popularnością wydarzenie, w którym bierze co roku udział ponad 70 berlińskich instytucji naukowych. Dorośli i dzieci mają okazję zapoznać się z naukami ścisłymi w formie eksperymentów, wykładów, warsztatów.

W tym roku do akcji przyłączył się Instytut Polski w Berlinie, który przygotował program we współpracy z Ambasadą RP w Berlinie.

Jak informują organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie, ogromnym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja BlinkMouse i system SyKoMi. Aplikacja pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie niesprawnym ruchowo, które poruszają jedynie gałkami ocznymi; z kolei system SyKoMi wspiera komunikację osób niesłyszących ze środowiskiem słyszącym.

Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się i przetestowania ReMY – symulacyjnej misji Marsa, polegającej na sterowaniu międzygwiezdnym pojazdem terenowym przez internet w rzeczywistym środowisku. Zaprezentowano również technologię tzw. Złotego Żagla Solarnego, czyli budowy flot kosmicznych w przestrzeni kosmicznej w oparciu o materiały pozyskiwane bezpośrednio z asteroid.

Gościem specjalnym „Długiej Nocy Nauki” w Instytucie Polskim w Berlinie była dr Aleksandra Przegalińska z Uniwersytetu im. Koźminskiego w Warszawie oraz Massachusetts Institute of Technology w Bostonie, specjalizująca się w badaniach nad interakcją człowieka z maszynami. Wygłosiła wykłada na temat danych emocjonalnych sztucznej inteligencji. Przeprowadziła też warsztaty poświęcone wprowadzanym aktualnie systemom sztucznej inteligencji w środowiskach społecznych.

Goście Instytutu mogli również skosztować efektowanie przygotowane dania kuchni molekularnej.

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019