18.02.2019
PL EN
19.06.2018 aktualizacja 19.06.2018

Medal Politechniki Warszawskiej i Nagrody Siemensa wręczono na PW

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Profesor Grzegorz Pawlicki, ekspert w zakresie inżynierii biomedycznej - od ponad sześćdziesięciu lat związany z Politechniką Warszawską, otrzymał w poniedziałek 45. Medal Politechniki Warszawskiej Alma Mater Bene Merentibus. Uhonorowano też laureatów Nagrody Siemensa.

W poniedziałek ceremonię przekazania Medalu Politechniki Warszawskiej - najwyższego odznaczenia warszawskiej uczelni technicznej - poprowadził rektor PW, prof. Jan Szmidt.

Medal wręczony prof. Grzegorzowi Pawlickiemu nosi numer 45 i został przyznany „w uznaniu zasług dla rozwoju inżynierii medycznej oraz działań na rzecz społeczności akademickiej”.

Prof. Pawlicki prowadził działalność naukowo-badawczą w zakresie wykorzystania izotopów promieniotwórczych w badaniu dyfuzji w ciałach stałych, metod radiokserograficznych rejestracji obrazów rentgenowskich oraz reoangiometrii elektroimpedancyjnej kończyn i budowy aparatury pomiarowej. Wśród wielu pełnionych funkcji jest również Honorowym Prezesem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej, które promuje osiągnięcia Politechniki Warszawskiej i jej absolwentów, integrując środowisko poprzez umacnianie wzajemnych relacji.

Wśród laureatów Medalu Politechniki Warszawskiej z lat ubiegłych są między innymi: Kardynał Józef Glemp, prof. Henryk Skarżyński, prof. Piotr Wolański, prof. Wojciech Radomski.

W poniedziałek uhonorowano również laureatów XXIII edycji Konkursu o Nagrodę Siemensa. Nagrodę promocyjną otrzymał dr inż. Tomasz Pięciak z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Laureatem nagrody badawczej zostali: prof. Dariusz Mikielewicz i dr hab. Jan Wajs z Politechniki Gdańskiej.

Nagrodzono także laureatów VIII Konkursu o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów z dziedziny Automatyki i Robotyki: Krzysztofa Szczurka z Politechniki Wrocławskiej, Pawła Mynca z Politechniki Śląskiej oraz Michała Muszyńskiego z Politechniki Łódzkiej.

Wśród docenionych znaleźli się także zwycięzcy II Konkursu o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów z dziedziny Elektroenergetyki: Jakub Ciarka z Politechniki Warszawskiej, Bartłomiej Pasternak z Politechniki Łódzkiej oraz Patryk Brudnias z Politechniki Warszawskiej.

Konkurs o Nagrodę Siemensa, ogłaszany na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Warszawską a firmą Siemens Sp. z o.o., służy promowaniu wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce. Fundatorem Nagrody jest Siemens Sp. z o.o.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019