Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
21.06.2018 aktualizacja 21.06.2018

Rosnąca temperatura mórz zagraża albatrosom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wzrost temperatury warstw powierzchniowych mórz zmniejsza szanse na przetrwanie albatrosów w pierwszym roku ich życia - informuje "Journal of Animal Ecology".

Ekolodzy z Woods Hole Oceanographic Institution w USA i francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) obserwowali populację albatrosa czarnobrewego na Wyspach Kerguelena (Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne). Badania rozpoczęto w 1979 roku.

Albatros czarnobrewy zamieszkuje odległe wyspy subantarktyczne i tworzy pary na całe życie. W momencie rozpoczęcia badań takich par na Wyspach Kerguelena naliczono 200.

Zmiany klimatu wpływają na ptaki morskie w bardzo złożony sposób. Naukowcy opracowali model populacji uwzględniający zarówno zmienne klimatyczne, jak i funkcjonalne (m.in. rozmiar ciała, czas rozrodu, zachowania związane ze zdobywaniem pożywienia) w celu oceny ich wpływu na rozmnażanie tego gatunku.

Okazało się, że największy wpływ na tempo wzrostu populacji ma zwiększenie temperatury wody warstw powierzchniowych morza w okresie późnej zimy.

Temperatura warstw powierzchniowych mórz jest wskaźnikiem dostępności pokarmu. Gdy temperatura ta rośnie następuje większa izolacja warstwy powierzchniowej i warstwy głębinowej, w wyniku czego zmniejsza się dostępność składników odżywczych dla planktonu, występującego na początku łańcucha pokarmowego. Mniejsza produktywność ekosystemu morskiego oznacza mniejszą dostępność pożywienia, a co za tym idzie mniejsze szanse na przetrwanie młodych albatrosów - tłumaczą ekolodzy.

"Biorąc pod uwagę prognozy wzrostu temperatury wód, można spodziewać się, że mniejszej liczbie młodych albatrosów będzie udawało się przetrwać i liczebność populacji będzie zmniejszała się w szybszym tempie" - mówi dr Stéphanie Jenouvrier z Woods Hole Oceanographic Institution.

Naukowcy zaobserwowali, że istotny wpływ ma także zachowanie ptaków w okresie poprzedzającym wydanie na świat potomstwa. W przypadku osobników spędzających dużo czasu na powierzchni wody przy małej aktywności związanej z poszukiwaniem pożywienia (mniejszą częstotliwością przelotów) prognozuje się zmniejszenie liczebności o około 5,3 proc. rocznie.

"Albatrosy i inne ptaki morskie to długo żyjące drapieżniki, które przemierzają duże dystanse żerując i gniazdując na lądzie. Stanowią one jeden z kluczowych wskaźników zdrowia ekosystemu. Badanie tego, w jaki sposób ptaki morskie radzą sobie w obliczu zmiany klimatu może pomóc przewidzieć wpływ zmian ekologicznych na cały morski łańcuch pokarmowy" - mówi współautor badań dr Christophe Barbraud. (PAP)

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024