24.05.2019
PL EN
21.06.2018 aktualizacja 21.06.2018

Latający cyrk fizyki - rusza i w Polsce

Większość podręczników fizyki jest sucha jak wiór. Tymczasem fizyka to najciekawszy na świecie przedmiot, gdyż mówi o tym, jak świat naprawdę działa - twierdzi Jearl Walker, autor bestsellerowego "Latającego cyrku fizyki".

Podczas swej działalności wykładowcy, demonstratora i popularyzatora fizyki (także w licznych wykładach i pokazach fizycznych na różnych uczelniach amerykańskich oraz w wielu występach radiowych i telewizyjnych) Jearl Walker stał się kolekcjonerem przykładów, doświadczeń, ciekawostek, historyjek i faktów, świadczących o tym, że "fizyka jest wszędzie", że niemal wszystko, co dzieje się wokół nas, można wyjaśnić na podstawie wiedzy z jej zakresu.

Te właśnie przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty oraz ich wyjaśnienia na podstawie pojęć i praw fizyki są zawarte w książce "Latający Cyrk fizyki".

Książka dzieli się na siedem części poświęconych ruchom, płynom, dźwiękom, ciepłu, elektryczności i magnetyzmowi, optyce oraz widzeniu. Zawiera kilkaset historyjek, które składają się z omówienia sytuacji, pytań do czytelnika oraz raczej zwięzłej odpowiedzi autora. Oto kilka przykładów: Czy można rozpalić ogień za pomocą lodu? Dlaczego tuż przed uderzeniem tornada (trąby powietrznej) niebo robi się zielone? W jaki sposób elektryczny węgorz wytwarza pole elektryczne? Dlaczego mokry piasek jest ciemniejszy od suchego? Co jest przyczyną mirażu oazy? Dlaczego gwiazdy migoczą? Czy można jeździć samochodem po suficie?

Wszystkie odpowiedzi mają podłoże naukowe, jednak autor dołożył wszelkich starań, by czytelnik niezajmujący się na co dzień fizyką nie znużył się, a być może i pokochał "prawdziwą królową nauk".

Zebrane w książce historyjki są bardzo różne: proste, skomplikowane, pomysłowe, cokolwiek wydumane. Dotyczą różnych dyscyplin sportu, ewolucji cyrkowych, katastrof budowlanych, lawin śniegowych i kamiennych, instrumentów muzycznych i akustyki, sopli lodowych i płatków śniegu, błyskawic i elektryczności statycznej, tęczy i kalejdoskopów oraz złudzeń optycznych. Siłą książki jest mnogość historyjek oraz ich atrakcyjne i na ogół dowcipne przedstawienie.

Autor - Jearl Walker - jest wybitnym wykładowcą i popularyzatorem fizyki. Po doktoracie podjął pracę na Cleveland State University, gdzie do dziś jest profesorem fizyki, pasjonatem jej nauczania. Jeszcze jako doktorant stwierdził, że tradycyjnie prowadzone zajęcia z fizyki nie są zbyt lubiane przez studentów kierunków innych niż fizyka, którzy nie uważają jej za szczególnie ciekawą i przydatną w życiu.

Uznał, że trzeba ich o tym przekonać - najlepiej pokazując, jak wiele zjawisk, doświadczeń i umiejętności spotykanych w codziennym życiu można wyjaśnić, zrozumieć i wykorzystać, stosując pojęcia i prawa fizyki. Przekonaniu temu Walker jest wierny do dziś.

"Latający cyrk fizyki" https://goo.gl/dqrnct - światowy bestseller przetłumaczony na kilkanaście języków - zostało wydane w Polsce przez Wydawnictwo Naukowe PWN w przekładzie Witolda Sikorskiego.

zan/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2019