Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
21.06.2018 aktualizacja 21.06.2018

Rzeszów/ Młodzi odkrywcy będą rozwijali wiedzę techniczną na Politechnice Rzeszowskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rozwijanie wiedzy technicznej i zachęcanie młodych odkrywców ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do poznawania nauki w niekonwencjonalny sposób zakłada projekt "Politechnika Młodych Odkrywców", który będzie realizowała Politechnika Rzeszowska.

Projekt jest finansowany z programu POWER. Politechnika Rzeszowska uzyskała na jego realizację ponad 461 tys. zł dofinansowania. Jak poinformował PAP kierownik projektu dr Paweł Dymora, celem inicjatywy jest rozwój kompetencji poprzez popularyzację nauki i stymulowanie chęci poznawania i rozwijania wiedzy technicznej w niekonwencjonalny sposób u dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z woj. podkarpackiego.

Rzeczniczka uczelni Katarzyna Kadaj-Kuca poinformowała, że zajęcia w ramach projektu będą realizowane przez trzy wydziały Politechniki Rzeszowskiej: Elektrotechniki i Informatyki, Matematyki i Fizyki Stosowanej oraz Chemiczny przy wsparciu administracyjnym Centrum Transferu Technologii.

Uczelnia przewiduje dwie edycje projektu. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w październiku 2018 roku.

W obu edycjach będzie mogło wziąć udział 402 uczniów, którzy będą mieli do wyboru jeden z trzech kierunków: szkołę młodych informatyków, szkołę młodych fizyków i matematyków lub szkołę młodych chemików. Zajęcia będą się odbywały w kilkuosobowych grupach.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w pokazach naukowych i zajęciach warsztatowych z zakresu matematyki, fizyki, chemii, informatyki i automatyki.

"Dzięki temu młodzi studenci, młodzi odkrywcy zdobędą umiejętności twórczego myślenia. Będą też poznawać i rozwijać swoje zainteresowania i pasje" – zaznaczyła Kadaj-Kuca.

W szkole młodych informatyków na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki uczestnicy będą mogli poszerzyć wiedzę i rozwinąć swoje zainteresowania w dziedzinie informatyki, automatyki i robotyki. Będą też mogli samodzielnie realizować proste zadania projektowe w obecności opiekuna w laboratoriach wydziału i partnerów projektu.

Szkoła młodych fizyków i matematyków na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej przewiduje zajęcia pokazowe, warsztatowe i wykładowe szczególnie dla dzieci wykazujących zainteresowanie naukami matematyczno-przyrodniczymi. Jak zauważają organizatorzy, tematyka zajęć w dziedzinie fizyki i matematyki ma być poszerzeniem wiedzy zdobywanej w szkole.

Z kolei rozszerzanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań w dziedzinie chemii umożliwi szkoła młodych chemików na Wydziale Chemicznym. Proponowane zajęcia warsztatowe także mają uzupełnić wiedzę przekazywaną na lekcjach chemii w końcowym okresie ośmioletniej szkoły podstawowej. W ramach tych zajęć uczniowie będą samodzielnie przeprowadzali proste doświadczenia chemiczne w obecności prowadzącego.

Kolejna edycja projektu zaplanowana jest na początek następnego roku akademickiego 2019/2020.

Rekrutacja na każdą edycję będzie prowadzona oddzielnie przy udziale szkół współpracujących z Politechniką Rzeszowską w ramach projektu.

autor: Agnieszka Pipała

api/ wus/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024