18.02.2019
PL EN
21.06.2018 aktualizacja 21.06.2018

Polski kardiolog w zarządzie Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr Łukasz Kołtowski, kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, został członkiem zarządu Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych. Polak obejmie przewodnictwo w jednej z komisji, odpowiedzialnej za komunikację i media społecznościowe - poinformował WUM.

Polak odebrał nominację na stanowisko członka zarządu Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI ESC) na kadencję 2018-2020 podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek w siedzibie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sophia-Antipolis (Francja).

Dr Kotłowski będzie przewodniczył komisji odpowiedzialnej za komunikację i media społecznościowe, na którą składa się międzynarodowa grupa ekspertów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Grecji, Niemiec czy Włoch. Jak informuje WUM w przesłanej PAP informacji prasowej, dr Kotłowski będzie najmłodszym Polakiem, który objął funkcję członka zarządu EAPCI Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego - oraz pierwszym na tym konkretnym stanowisku.

Nowo powołany przewodniczący będzie odpowiedzialny za przekazywanie specjalistycznej wiedzy, zarówno samym zrzeszonym w organizacji kardiologom, jak i zainteresowanym tą dziedziną pacjentom. Za pośrednictwem mediów społecznościowych zgromadzona wokół EAPCI społeczność otrzymuje informacje o najważniejszych aktywnościach naukowych, nowych odkryciach, wynikach przełomowych badań i projektów czy stanowiskach członków organizacji w bieżących sprawach.

"Wierzę, że naszą rolą jest przybliżenie świata nauki wszystkim otwartym na nową wiedzę i doświadczenia" - mówi dr Kotłowski, cytowany w przesłanym PAP komunikacie prasowym. "Chciałbym, aby pod moim przewodnictwem komisja była pionierem w nowoczesnych formach komunikacji w czasie rzeczywistym, w tym bezpośrednio z miejsc gdzie tworzy się naukę oraz live cases, czyli transmitowanych na żywo relacji z zabiegów w kanałach social media. Dla medyków, którzy nie mają możliwości uczestnictwa w danym wydarzeniu, to szansa nie tylko na zdobycie nowej wiedzy, ale także na aktywny udział w dyskusji. W tym zakresie sięgamy po Virtual Reality i 360-video live-streaming" - tłumaczy.

Właśnie w budowaniu cyfrowej, zaangażowanej społeczności tkwi - jego zdaniem - ogromny potencjał kardiologii interwencyjnej. Jak przekonuje, w mediach społecznościowych spotykają się potrzeby wszystkich grup - organizatorów, lekarzy i pacjentów.

"Nowe technologie są odpowiedzią na to, jak szybko zmienia się dzisiaj świat nauki, w tym właśnie kardiologii" - stwierdza dr Kotłowski. "Na tradycyjny sposób - a więc książki, artykuły czy monogramy - nie mamy już czasu, musimy więc komunikować się szybko, precyzyjnie i bezpośrednio. Ponadto żyjemy w czasie przesytu informacji, musimy je więc starannie selekcjonować. Konieczne jest jednak dostosowanie języka wypowiedzi do odbiorcy przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej formy przekazu" - podsumowuje.

Dr Łukasz Kołtowski zdobywał doświadczenie zawodowe m.in. w oksfordzkim John Radcliffe Hospital, Royal Surrey Hospital w Guildford czy Agencji Ochrony Zdrowia Wielkiej Brytanii. Wykształcenie medyczne rozbudował również o przygotowanie biznesowe, uzyskując dyplom z zarządzania i marketingu. Od 2009 roku jest pracownikiem I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2014-2018 dołączył do zarządu europejskiego pionu Młodych Kardiologów Inwazyjnych, gdzie odpowiadał za aktywność w mediach społecznościowych. W tym samym okresie pełnił funkcję członka zarządu Komisji Informatyki i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019