25.03.2019
PL EN
22.06.2018 aktualizacja 22.06.2018

Białystok/ Firma Trias AVI zaprojektuje i wykona Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Firma Trias AVI zaprojektuje i wykona laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, czyli centrum nauki, które powstanie w pomieszczeniach stadionu miejskiego w Białymstoku - poinformował w czwartek PAP Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który realizuje tę inwestycję.

Wybrana w przetargu firma - spółka z o.o. Trias AVI z Warszawy - była jedyną, która się do niego zgłosiła; zaproponowała cenę prawie 24,3 mln zł. Oferta spełniła wymagane szczegółowe kryteria.

Umowa ma być podpisana w lipcu - poinformowała PAP Katarzyna Dobrzyńska z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

"Podmiot ten ma już na swoim koncie realizacje m.in. dla Muzeum Narodowego, Muzeum Warszawy, czy Muzeum Wojska Polskiego" - informuje o wybranym wykonawcy BPNT. Park poinformował, że wybrany wykonawca realizował m.in. wystawę główną Baza Mars#17 w budynku Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń" czy multimedialną aranżację Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wybrana w przetargu firma zaprojektuje już istniejącą przestrzeń w pomieszczeniach pod trybunami na stadionie miejskim w Białymstoku pod potrzeby Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, wykona prace budowlane, dostarczy i zamontuje ekspozycje.

Głównym celem powstającego laboratorium, nazywanego czasem także tzw. małym Kopernikiem, bo wzorowanym na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, jest popularyzacja nauki przez: eksperymenty, doświadczenia laboratoryjne w oparciu o nowe technologie, gry oraz rozbudzanie zainteresowania naukami ścisłymi - przypomina Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Laboratorium powstanie na powierzchni 3,2 tys. metrów kwadratowych. Będą w nim - jak wcześniej zapowiadano - dwie strefy przeznaczone dla młodszych dzieci oraz młodzieży i dorosłych. "W środku, zwiedzający znajdą kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych oraz cztery laboratoria tematyczne" - podaje BPNT.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy jest dofinansowane kwotą 17 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Łączna wartość projektu to 25,4 mln zł. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019