17.02.2019
PL EN
22.06.2018 aktualizacja 22.06.2018

Bobot i reaktor na Targach Wynalazków i Innowacji w Katowicach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Robot – przyjaciel dziecka, reaktor termojądrowy czy miejski pojazd treningowy – te i inne wynalazki zaprezentowano podczas I Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji Intarg, które odbyły się w środę i czwartek w Katowicach.

Jak poinformowała organizatorka targów Barbara Haller-Illg, zaprezentowano ponad 200 wynalazków z 14 krajów świata - z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. „Tematyka jest bardzo szeroka – ekologia, recykling, medycyna, przedmioty ułatwiające życie codzienne. Na targi przyjeżdżają firmy, które chcą pokazać swoje wynalazki - w większości to rozwiązania już bardzo zaawansowane. Szukają tu możliwości ich komercjalizacji” – powiedziała PAP.

Wśród wynalazków prezentowanych na targach były m.in.: urządzenie katapultujące i zabezpieczające przed zatonięciem czarne skrzynki w samolotach w razie katastrofy nad morzem czy oceanem; opona zachowująca warunki trakcyjne mimo przestrzelenia; reaktor termojądrowy nazywany fuzorem – akcelerator cząstek zdolny do przeprowadzenia fuzji deuteru, który może być wykorzystywany do testowania urządzeń pomiarowych; czy pojazd łączący w sobie cechy roweru i nordic walking, przypominający z wyglądu segway.

„Można ćwiczyć wszystkie partie mięśni i przemieszczać się jednocześnie, to frajda. Na opanowanie umiejętności jazdy tym urządzeniem wystarczy ok. 15 minut” – wyjaśnił autor wynalazku Marcin Grzeszczuk, który szuka możliwości jego seryjnej produkcji.

Naukowcy z Politechniki Białostockiej prezentowali Bobota – robota, którego za wygląd pokocha każde dziecko. Stworzone przez studentów z myślą o dzieciach leczonych w szpitalach urządzenie mówi – potrafi się np. przedstawić - i porusza się, można je rozbudować o bardziej zaawansowane funkcje.

Uniwersytet Jagielloński promował m.in. rozwiązanie swoich naukowców, pozwalające eliminować ze środowiska wydalane przez ludzi metabolity leków - pływający fotokatalizator do usuwania złożonych zanieczyszczeń wody i ścieków. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019