Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
25.06.2018 aktualizacja 25.06.2018

Rusza Letnia Szkoła Uniwersytetu Łódzkiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niemal 50 studentów i wykładowców uczelni z Brazylii, Ekwadoru, Meksyku, Ukrainy czy Rosji weźmie udział w kolejnej edycji Szkoły Letniej organizowanej przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Działalność Szkoły zainaugurowano w poniedziałek.

Tegoroczna Szkoła Letnia UŁ odbywać się będzie pod hasłem "European Union Challenges: the New Context of Unity and Diversity". Zajęcia poświęcone będą m.in. wyzwaniom społeczno-gospodarczym, jakie stoją przed krajami Unii Europejskiej. Poruszone zostaną także zagadnienia dotyczące wzajemnych relacji pomiędzy Unią, a innymi państwami.

„Celem seminarium jest umożliwienie młodym ludziom z różnych krajów nawiązanie kontaktów i współpracy oraz dyskusji na temat kulturowych, społecznych oraz ekonomicznych aspektów związanych z procesami globalizacji i integracji europejskiej” - wyjaśnił rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz.

Wykłady i debaty naukowe mają także przybliżyć zagranicznym gościom zagadnienia związane z przemianami współczesnego społeczeństwa polskiego.

W tegorocznej Szkole Letniej uczestniczy 40 studentów oraz towarzyszący im wykładowcy z Brazylii, Ekwadoru, Meksyku, Ukrainy, Rosji, a także naukowcy z Turcji i USA. W seminarium uczestniczyć będzie także grupa polskich studentów.

Zaplanowano nie tylko zajęcia dydaktyczne, w tym zajęcia terenowe, ale także wycieczki po Łodzi i regionie, warsztaty kulturalne i spotkania integracyjne.

Zdaniem Śpiechowicza, organizacja takiego międzynarodowego seminarium jest również formą promocji Polski i polskiej kultury, a także Łodzi, jako miasta rozwijającego się, o dużym potencjale naukowym, kulturowym i gospodarczym.

Letnia szkoła potrwa do 7 lipca, a na jej zakończenie studenci otrzymają certyfikat potwierdzający zaliczenie zajęć i uzyskanie punktów ECTS (Europejskiego Systemu Transferu Punktów).

Szkoła Letnia UŁ to - jak dotąd - jedyna taka inicjatywa w Łodzi. Jej historia sięga 2004 roku, kiedy to władze Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego i Facultades Metropolitanas Unidas w Sao Paulo zawarły porozumienie dotyczące utworzenia Polsko-Brazylijskiej Szkoły Letniej.

Dwa lata później do tej inicjatywy dołączył ekwadorski Universidad SEK z Quito, a w następnych latach kolejne uczelnie m.in. argentyński Universidad Nacional del Centro de la Provincia de Buenos Aires w Olavarii czy meksykański Universidad Autonoma del Estado de Mexico w Toluce.

Do tej pory do Łodzi przyjechało niemal 700 zagranicznych gości m.in. z Brazylii, Ekwadoru, Meksyku, Argentyny, Chile, Japonii, Chin, Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Węgier, Hiszpanii, Turcji i Włoch. W ramach wymiany w podobnych seminariach organizowanych przez zagraniczne uczelnie wzięło udział niemal 400 łódzkich studentów i wykładowców.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024